Протестите в Иран и Persepolis (2007) - филм и дискусия за борбите на жените в Иран. Събеседници: Афиф Хосеини и Фей Ешкевари с Дарина Коконова от Феминистка библиотека:
"Предвид размера на иранската общност в България, мисля че доста добре се справихме с организацията на протеста в София, но нямаме впечатление, че медиите се интересуват от това."
Изборът в Иран на Афиф е да следва мечтата си като девелопър и затова е тук. За Фей името ѝ може да е и на някой от убитите. В Иран има медийно затъмнение.
"Протестът не е срещу исляма или хиджаба, а против режима. Първият е 1979, има масови протести и искаме режима да бъде премахнат. Хората рискуват живота си, за да протестират. Със и без хиджаб. Жени, живот, свобода е нашият слоган. Преди ислямския режим, хиджабът не е бил част от традициите ни.
Искаме смяна на режима. Като говорим за свобода на словото, имаме свобода на словото, но няма свобода след словото. Всяко поколение е обединено в искането си за смяна на режима.
Ние съдим иранския посланик тук, че нарече протестиращите терористи. Дори ИДИЛ не са убивали толкова деца, колкото сегашния режим."
130 многофамилни жилищни сгради ще бъдат санирани в Столичната община със средства от Плана за възстановяване и устойчивост . 40 от сградите ще се обновят по Етап 1 на Плана до края на месец юни 2026 г., а останалите са по втория етап. Това обяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова на днешна работна среща..
Община Горна Малина инвестира в изграждането на велоалеи и екопътеки след засилен туристически интерес. "Продължават усилията ни да бъдем "Зелена община", да се развиваме като зелен оазис, с развитие на туризма, екологично чиста среда и съхранение на природата – отбеляза пред БНР-Радио София кметът на Горна Малина Ангел Жиланов . – В тази..
За осма поредна година Община Костинброд подкрепя финансово двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. "Всеки живот си заслужава усилията – изтъкна пред БНР-Радио София зам.-кмета на общината Александър Ненов . – До момента сме подкрепили 13 двойки. През тази година очакваме още едно инвитро бебе. Струва си..
България е на трето място по дълголетие и добро здравословно състояние сред 30 европейски държави . Данни на Евростат за 2023 г. показват, че у нас хората живеят средно 68.6 години в добро здраве. Преди нас са само Малта и Италия. Българските жени се нареждат дори по-високо в тази класация – на второ място. Те живеят средно 71..
" Реките на София“ е събитие, което се организира вече няколко години в София. От 2020 година насам, дългосрочната инициатива цели да преобрази връзката на градовете с техните реки. Всичко започва със събирането на “Колектив“, който обединява граждани, експерти и институции в различни инициативи, които имат за цел да подобрят средата в..
Ефектът на еврото няма да бъде моментален върху пазара на имоти. ако се случи нещо, то то ще бъде плавно. “Според мен, България е една развиваща се държава и развитието на цените ще бъде както навсякъде по света. Спрямо инфлацията, цените ще се покачват, но много бавно. Дори след Ковид имаше много по-брутално покачване на цените. Моите очаквания..
Сивите контейнери за отпадъци в цяла София ще бъдат заменени с нови, които ще са постоянно затворени и ще се отварят с педал. Контролът на сметопочистващите фирми ще бъде по-строг, а чистотата в града ще се подобри сериозно. Това ще стане, след като се подпишат новите договори за сметосъбирането. Обществената поръчка на кмета Терзиев събра..