Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистическите разследвания са оръжие в ръцете на гражданите


За трета поредна година Антикорупционният фонд (АКФ), ще връчи своите награди "Червена линия: награди за журналистика срещу корупцията" на 9 декември, Международния ден за борба с корупцията. 

До 5 декември т.г., за наградата могат да бъдат номинирани или да се самономинират журналисти от печатни, електронни и онлайн медии, които през последната година са осветили случаи на корупция или са допринесли за утвърждаването на принципите на върховенството на правото в България

В трета категория могат да се номинират имена на млади журналисти (до 35 години), работещи върху такива теми.

"Това, което прави нещата истински и разпознаваеми за повечето хора, са интересните истории, разследванията, правени от журналисти. А те винаги са плод на много усилия и вървене срещу течението", коментира пред Радио София Стефан Кръстев от АКФ.

Той не пропусна да отбележи, че в България са малко медиите, склонни да публикуват подобни разследвания.

Колкото и малко да са тези журналисти, техните разследвания често пъти водят до скандали, които отекват дълго след огласяването им.

"Именно наградите "Червена линия" са нашият начин да обърнем внимание на труда на тези журналисти и ползата на разследванията за обществото", допълни Кръстев.

По думите му интересът към наградите на АКФ нараства. Първата година номинираните са били 25, а на втората – около 40.

Досега за журналистическо разследване са били отличени Николай Стоянов, Миролюба Бенатова, Генка Шикерова, а за утвърждаване на върховенство на правото - Мартин Георгиев, Борис Митов. Сред наградените млади журналисти е и Мариян Иванов от БНР - Радио Бургас.

"Медийната среда в България е по-скоро обратно насочена, срещу развитието на разследващата журналистика. Виждали сме случаи водещи медии да изгонват такива журналисти – по различни причини", посочи още Стефан Кръстев.

И допълни, че гостоприемни за такива теми са обществени и интернет медии.

Дори и да не видяхме осъдени, благодарение на разследвания обществото научи механизмите на корупция или други престъпления.

Журналистическите разследвания всъщност са оръжие в ръцете на гражданите

Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.


По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00