„Тъй като съм любопитен спрямо този материал, който дава много възможности, но в България много малко хора го работят и има малко традиции в това отношение. Той е много деликатен материал, много капризен, но много богат като изказ. Конкурира бронза, камъка в някои аспекти“, каза в предаването "Радиокафе" Арабян.
Той добави, че от години не живее в София. Предпочел е малко сливенско село, където е заобиколен от тишина. Затова е избрал точно това заглавие за изложбата си.
„Самите теми са породени от тази тишина, която е около мен, от тази природа, от годините, ако щете“, обясни скулпторът.
Той добави, че експозицията е вдъхновена от катедралата Нотр Дам в Париж.
„Това усещане за време, за традиции. В продължение на 3 века се строи тази катедрала, това означава, че са минали поне 6-7 поколения. Всеки камък е там, където трябва. Няма промяна от архитекти, няма нови идеи – това са 3 века. 3 века ти съграждаш нещо, което означава, че имаш много силен репер, дали е църквата, дали е държавността, дали е вярата – това много ме впечатлява, понеже липсва в нашето време“, каза Хари Арабян.
Хари Арабян е завършил „Скулптура“ през 1992 г., в Националната художествена академия. Автор е на много самостоятелни изложби, както у нас, така и в чужбина. Голяма част от творбите му са притежание на Националната художествена галерия, както и на частни колекции по целия свят.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..