Подробности в ефира на Радио София разказаха Надя Гогова - организатор на дискусията, Елена Матеева - изп. дир. на Българското дружество за връзки с обществеността и Елена Йончева, евродепутат от Брюксел. По думите на Гогова Европейският съюз е най-големият демократичен единен пазар в света и ролята на медийните дружества е жизненоважна, а в последните години ставаме свидетели, че върху медиите се упражняват различни форми на натиск.
"Това, което днес се предлага за първи път от Европейската комисия е да има общи гаранции за защита на свободата и плурализма на медиите в ЕС", поясни Гогова.
Тя отбеляза, че някои от акцентите на дискусията са:
· Защита на редакционната независимост
· Забрана за използване на шпионски софтуер срещу медиите
· Независими обществени медии
· Тестове за медиен плурализъм
· Прозрачна държавна реклама
· Защита на медийното съдържание онлайн
· Ново право на потребителите да персонализират медийното си предлагане.
Елена Матеева сподели, че европейските медии от много време очакват този законодателен акт, тъй като той ще им даде спокойствието и свободата да правят истинска и качествена журналистика.
"Какво означава това? Да предоставят достоверна информация, да вършат редакционна работа без да изпитват върху себе си влиянието на политици, политически партии и корпоративни интереси във връзка със собствеността на медиите. Тоест, да правят чиста журналистика", отбеляза тя.
По думите й без чиста информационна среда нито едно общество не може да функционира адекватно. Освен това работата по регламента още не е привършена, което означава, че мнението на България също ще бъде чуто и ще бъде отразено във въпросния регламент.
"Една от целите е да бъде запазена независимостта на медиите, но цяла една държава и всичките регулаторни медийни органи ще бъдат представлявани от един единствен човек", каза Матеева.
По темата се включи и евродепутатът Елена Йончева, която участва пряко в разработването на регламента. Тя каза, че преди две години е била направена специална резолюция по темата за медийната свобода.
"Изрично настояхме ЕК да предприеме действия за въвеждане на европейски стандарти, конкретно за медийната свобода. Основното предложение, което дадох в резолюцията още от 2020 г. беше за създаване на цялостен механизъм за регулиране на медийната свобода именно на европейско ниво", каза тя.
Йончева допълни, че идеята е цялото финансиране да не минава през съответните политически партии или управлението, което е в момента за да не може по този начин да въздейства върху медиите по какъв начин и през каква призма те да интерпретират съответните теми.
"Един от важните елементи е новата роля на ЕК да извършва годишен мониторинг върху медийния пазар на всяка една държава членка. Тоест, ние всяка година ще имаме обективна информация какво се случва с медийния пазар в България и доколко различни медии и различни платформи отговарят на стандартите за журналистика", посочи Йончева.
Относно фалшивите новини Йончева поясни, че макар да няма правна дефиниция какво точно представляват те, единственият път за борба с фалшивите новини не е забрана на медии, сайтове и акаунти.
"Това е мое лично мнение. Този подход не е продуктивен, опасен е и той е признак на зараждане на авторитаризъм. Не може да спрете информация, която циркулира със забрани, защото това създава още по-голямо търсене по темата и защото така подценявате аудиторията, като й казвате, че не е способна на критично мислене", отбеляза тя и допълни:
"Като че ли думата "цензура" е ребрандирана вече и тя се нарича "борба с фалшивите новини". Да, има фалшиви новини, има цели центрове, които ги бълват, но не може критичното мислене и различното мнение да се окачествява като фалшива новина всеки път".
Предстои ЕП и държавите членки да обсъдят предложението на комисията за този регламент в рамките на една обикновена законодателна процедура и след като бъде приет окончателният текст, той ще бъде пряко приложим в целия ЕС.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..