Менторската и финансова подкрепа е насочена към български артисти на възраст до 30 години, които трябва да подготвят свой проект.
Стипендията е учредена по идея на Ина Кънчева и се дава всяка година на млади артисти. Вече 20 души са получили подкрепа чрез стипендията под някаква форма.
„Те са включени в различни проекти на фондацията, поканила съм ги да си партнират с мен или с мои колеги, финансова помощ, за да изпълнят свои проекти. Това, което през тези изминали 3 години наблюдавахме е, че младите артисти са доста обезверени, че всичко става много трудно и за съжаление, не работят върху общата си култура“, каза в предаването „Радиокафе“ оперната певица Ина Кънчева.
По думите й, младите хора искат да постигнат бърз успех, който да задържат трайно.
„Това, според мен, се дължи на телевизионните формати, които дават усещането, че за много кратко време можеш да постигнеш един невероятен успех и той да бъде устойчив във времето. Това е невъзможно“, казва Ина Кънчева.
Тя споделя, че голямата радост да бъдеш на сцената идва от непрекъснатото образоване и провокацията, която отправяш към самия себе си. Затова и хората, които ще кандидатстват за стипендията трябва да поставят себе си под прожекторите, а не своя проект, добави Кънчева.
„Повечето хора, които кандидатстват при нас, искат техен спорадичен проект, една идея мимолетна да бъде осъществена. Ние търсим ярка личност, която да има идеи, да знае как да ги представи и да не обслужва на всяка цена всяко нещо“.
Тази година, Фондация „Културни перспективи“ провокира и със стипендия Digital art. Тя е насочена към ярки ъндърграунд артисти, обясни Кънчева.
Номинираните кандидати могат да получат до 5000 лева за целеви разходи за конкретния проект. Участниците получават и менторска подкрепа в рамките на една година. Именно менторството е най-важното за един артист, добави Ина Кънчева.
Програмата е отворена за кандидатстване от 1 ноември до 25 декември 2022 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..