Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За четвърта година стипендията "С усилия към звездите" подпомага млади артисти

Снимка: Радио София

За четвърта поредна година, Фондация „Културни перспективи“ е отворена за кандидатстване за националната стипендия „С усилия към звездите". Тя обхваща пет области – литература, визуални изкуства, театър, музика и танц.

Менторската и финансова подкрепа е насочена към български артисти на възраст до 30 години, които трябва да подготвят свой проект.

Стипендията е учредена по идея на Ина Кънчева и се дава всяка година на млади артисти. Вече 20 души са получили подкрепа чрез стипендията под някаква форма.

„Те са включени в различни проекти на фондацията, поканила съм ги да си партнират с мен или с мои колеги, финансова помощ, за да изпълнят свои проекти. Това, което през тези изминали 3 години наблюдавахме е, че младите артисти са доста обезверени, че всичко става много трудно и за съжаление, не работят върху общата си култура“, каза в предаването „Радиокафе“ оперната певица Ина Кънчева.

По думите й, младите хора искат да постигнат бърз успех, който да задържат трайно.

„Това, според мен, се дължи на телевизионните формати, които дават усещането, че за много кратко време можеш да постигнеш един невероятен успех и той да бъде устойчив във времето. Това е невъзможно“, казва Ина Кънчева.

Тя споделя, че голямата радост да бъдеш на сцената идва от непрекъснатото образоване и провокацията, която отправяш към самия себе си. Затова и хората, които ще кандидатстват за стипендията трябва да поставят себе си под прожекторите, а не своя проект, добави Кънчева.

„Повечето хора, които кандидатстват при нас, искат техен спорадичен проект, една идея мимолетна да бъде осъществена. Ние търсим ярка личност, която да има идеи, да знае как да ги представи и да не обслужва на всяка цена всяко нещо“.

Тази година, Фондация „Културни перспективи“ провокира и със стипендия Digital art. Тя е насочена към ярки ъндърграунд артисти, обясни Кънчева.

Номинираните кандидати могат да получат до 5000 лева за целеви разходи за конкретния проект. Участниците получават и менторска подкрепа в рамките на една година. Именно менторството е най-важното за един артист, добави Ина Кънчева.

Програмата е отворена за кандидатстване от 1 ноември до 25 декември 2022 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15