Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството навлиза по-широко в иновативните училища

Снимка: Пламен Христов

Над 500 са училищата у нас, в които се правят иновации, свързани с преподаването, с организацията на работа, включително и със създаването на нови учебни предмети. Около 150 от тях правят иновации, свързани с изкуство. Образователните иновации дават възможност на учениците да бъдат свободни и да развиват любопитството и въображението си.

Иновативните училища у нас имат за цел да подкрепят децата в преодоляване на предизвикателствата в учебния процес, а и в живота, именно чрез изкуството. Арт подходите в училищата правят обучението по-достъпно и по-трайно, но и създават позитивна среда. Един от подходите е децата да бъдат насърчени да обяснят науката, чрез изкуството.

Така те сами, през своя поглед и със своите знания и умения рисуват, моделират, фотографират, правят видеа, комикси, 3-D модели на научното знание, така, както те го осъзнават. Примери за такива училища ни дава Наталия Михалевска - директор на дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" към МОН.  

"В основно училище "П.К. Яворов" в Бургас има цял цикъл за учене чрез изкуство "Вчера, днес и завинаги България", който е свързан с родолюбието, с българската етнография, с народното творчество и обхваща всички паралелки на четвъртите класове на това училище", сподели Михалевска.

Има и нови учебни предмети, свързани с изкуството. В средното училище "Христо Смирненски" в Хисаря е създадена нова учебна програма и нов предмет, наречен "Нетрадиционни изкуства". Тази програма се свързва с художествено-творческите способности на децата и развитието им, с предприемачеството, но и с екологичната култура.

"Има нови учебни предмети, като например хореография в много от училищата. Други по-нестандартни, но с изключително въображение създадени модули в Луковит например, са за учениците, които развиват знания и умения чрез кинообразование", коментира Михалевска.

МОН стимулира училищата да обменят своя опит в областта на иновативните програми, по които работят. Един от най-сладките примери за такова обучение е арт сладкарството в професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Ана Попова и Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евгени Серафимов и Бистра Писанчева съчетават несъвместимо и контрастно в своя изложба

В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..

публикувано на 28.05.25 в 13:08
Язовир “Студена“

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена"

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..

публикувано на 28.05.25 в 12:18
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къщата музей "Христо Смирненски"

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират довечера от Националния литературен музей. Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството на Таньо Клисуров. Ние..

публикувано на 28.05.25 в 12:04

Войните и кризите като повод за тревоги и дискусии

Четвъртото издание на форума "Градски неравенства" на Сдружение КОИ (Колектив за обществени интервенции) е посветено на милитаризацията и войните , които бушуват около нас: от продължаващия над година и половина геноцид в Газа, през перманентната война в Украйна, до нестихващата война срещу бедните в късния капитализъм. Конференцията..

публикувано на 28.05.25 в 11:54

Безплатни урологични прегледи в МБАЛ "Княгиня Клементина" през юни

Безплатни профилактични урологични прегледи ще се провеждат през юни т.г. в общинската МБАЛ "Княгиня Клементина" (известна и като Пета градска болница), съобщиха от Столичната община. Всеки работен ден в следващия месец от 12:00 ч. до 14:00 ч. д-р Младенов и д-р Лазаров ще приемат предварително записани пациенти в кабинет № 237 на втория етаж..

публикувано на 28.05.25 в 09:58
Милица Мирчева като участник в маратона

Милица Мирчева: Софийският маратон е много важно събитие, моя лична кауза

Софийският маратон привлича много хора да спортуват – включително и деца, припомни пред БНР-Радио София една от най-успешните български състезателки по лека атлетика Милица Мирчева, която преди дни официално пое поста спортен директор на Софийския маратон (Wizz Air Sofia Marathon). Най-голямото маратонско събитие в България тази година..

публикувано на 28.05.25 в 09:45
Диана Русинова

Диана Русинова: Не знаех, че предложението да оглавя АПИ има срок!

"Не знаех, че предложението да оглавя Агенция "Пътна инфраструктура" има срок. Това не ми е детска мечта. Аз подходих с уважение , отговорих официално.  Г-н Иванов (министъра на регионалното развитие Иван Иванов – бел. ред.) вчера дори не ми се обади да поговорим. Не бих си позволила да покажа точно каква е комуникацията с него и той трябва..

публикувано на 28.05.25 в 08:52