Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спортът дава повече от положителни емоции

2
Габриела и Стефани Стоеви
Снимка: радио София

Габриела и Стефани Стоеви, шампиони по бадминтон, продължават темата Спорт за всички в Деня на НСА:

"Това е забавен спорт, и като хоби и развлечение. Стават 21 откакто тренираме бадминтон. Най-важното и забавно бе да го правим в семейството си. Когато спечелихме първия си медал на Европейското бе много специално. Искахме да накараме нашите родители да се гордеят с нас, те бяха с нас тогава.

Предстоят европейските игри в Полша, ще се борим за втора титла!"

Проф. Красимир Петков е декан на факултет "Спорт" и наш домакин:

"Спортът дава не само положителни емоции. Моята история е по-особена. Пях 7 години в "Бодра смяна". Но имах порив да стана рицар и влязох във фехтовката. Тя се оказа истинската ми любов. Човек с оръжие в ръка се чувства по-спокоен, възпитава по-специлни качества. В спорта всичко зависи от мен, ако спечеля или загубя, сам съм си причината.

НСА има уникален характер, обучаваме специалисти по кинезитерапия, учители по физическо, създаваме нови специалности, от които има нужда в обществото ни. Чужденците, които се обучават тук, се имплементират много бързо в страните си. Имаме наши специалисти, които работят по целия свят, включително треньори на национални отбори - от тежка атлетика до художествена гимнастика. Дипломата ни се признава по цял свят. Вече е създаден прецедент в Канада завършилите треньори да могат да станат учители по физическо възпитание. В България не могат.

Учителите би трябвало да са едни от най-образованите. Учебните програми трябва да се преподават с повече чувство. Не всички деца могат да станат спортисти. Кълновете на българския спорт трябва да дойдат от оптимизирания двигателен режим в детските градини, трябва да го възродим."




По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Лилия Еленкова

"Форум", 03.11.25: ИИ няма да замени преподавателите, но може да доведе до закърняване на умения сред студентите

В първия делник на ноември за коментатор сме поканили гл. ас. д-р Лилия Еленкова - експерт по младежки политики, преподавател във Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски“ и в УНСС, член на Комитета по управление на младежта на Съвета на Европа. Пред нея водещият Лъчезар Христов постави следните теми : В първата седмица на..

публикувано на 03.11.25 в 18:25

13-а нощ, в която сцената не заспива

София се подготвя да посрещне 13-ата Нощ на театрите . Една нощ, в която сцената никога не заспива, а актьорите, режисьорите и публиката споделят магията на живото изкуство. Тази година инициативата влиза с мощна визуална енергия – Фото и видео поредица в стил НОАР, озаглавена "Нощни персонажи".  Петнадесет от най-разпознаваемите имена на..

публикувано на 03.11.25 в 17:55
Проф. Васил Яблански

Асиметрията в стойката - първа червена лампа за сколиоза при тийнейджърите

Все по-често родители и специалисти забелязват тревожната тенденция на увеличаващи се случаи на гръбначни изкривявания при деца и подрастващи. Според данни на Световната здравна организация (СЗО) честотата на гръбначните деформации, като сколиоза, кифоза и лордоза, варира между 10% и 15% сред децата в училищна възраст. В някои общини..

публикувано на 03.11.25 в 17:35

Ако имате много български монети, за обмяна идете в по-голям банков филиал

Наближава 1 януари 2026 г., когато България практически ще приеме еврото като официална парична единица. Подготовката по смяната на валутата все още поражда въпроси, затова се обърнахме към Асоциацията на банките в България (АББ) . Пред Мария Илиева Васил Димитров от АББ поясни къде гражданите могат да обменят събрани български..

публикувано на 03.11.25 в 15:56

Последствията от естетичните процедури понякога ни кара да съжаляваме за "Цената на красотата"

Естетичните процедури и тяхната безопасност на фокус в кампанията " Цената на красотата", която стартира преди дни, организирана от Асоциация на пациентите, активни в здравеопазването (АПАЗ), Асоциация “Грижа за пациента“ и “Портал на пациента“ . Кампанията е провокирана от тревожна тенденция на все по- зачестилите случаи на хора,..

публикувано на 03.11.25 в 15:50
Доскоро под медицински туризъм у нас се разбираше СПА и балнеолечение

Болниците са готови за бум в медицинския туризъм, а институциите?

Медицинският туризъм в България има огромен потенциал и при добра стратегия и целеви инвестиции може да се очаква ръст. Това показва и специален анализ за състоянието и перспективите на този сектор. Страната ни разполага с кадрова и инфраструктурна обезпеченост, която позволява развитие на медицинския туризъм и над 140 млн. евро годишно от..

публикувано на 03.11.25 в 15:32

С фотоизложба и дискусия се открива Седмицата на бащата

От 3 до 9 ноември 2025 г. за 12-а поредна година България ще отбележи Седмицата на бащата . Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители". Тя обединява семейства, училища и общности от цялата страна в подкрепа на активното, грижовно и ангажирано бащинство. Седмицата на бащата насърчава бащите да..

публикувано на 03.11.25 в 14:25