Светлана Бахчеванова е български журналист, работила е в зората на Прехода, след което се мести в САЩ и със своя партньор Дейвид Стюарт основават платформата за социална фотография FotoEvidence. В нея се публикуват дългосрочните проекти на фотографи, борещи се за опазване на човешкото достойнство.
Шарлоте Шмидс е първата носителка на наградата FotoEvidence W за нейната серия La Puente, публикувана като книга през 2019 г. La Puente е най-големият публичен дом в южната част на Еквадор, намира се в град Мачала и в него работят над 150 жени. Фотографиите са създадени в партньорство с тях – те сами избират как да позират, а след това рисуват върху полароидните си снимки с лак за нокти, като функцията на лака е да прикрие тяхната самоличност.
По думите на Павлова една от основните цели на FotoEvidence е да издават книги, като освен това се опитват да популяризират проблема и да се свържат с институции, които могат да променят ситуацията. Тя допълни, че:
"Идеята на FotoEvidence и на проектите, които публикуват е не просто да се разкаже за проблема, но и да се търси неговото решение". Павлова сподели, че по онова време е било много трудно да се намерят галерии, които да се съгласят да покажат подобни проекти.
"Като съпътстващо събитие към изложбата на Шарлоте поканихме и Светлана да дойде в София, тя понастоящем живее във Франция за да разговаряме за всички теми, които FotoEvidence засяга. Това не са само жените, които нямат шанс и им се налага да проституират, това са жени подложени на брутално домашно насилие, това са жени подложени на насилие в рамките на държавата, в която живеят, защото там няма законодателство, което да ги защити", каза Павлова.
Относно това, че много от софийските галерии не са пожелали да представят изложбата тя каза, че доста от тях са частни и се борят да се издържат финансово, като съответно трябва да излагат неща, които са продаваеми. Проекти като La Puente променят отношението на обществото, но в никакъв случай не носят финанси както за галериите, така и за самите фотографи.
Освен снимки, в изложбата ще бъдат включени и два документални филма, които Шарлоте е снимала в рамките на своята работа, едноименната книга издадена от FotoEvidence, а също така и личните чаршафи на някои от жените, подарени на авторката в знак на приятелство, тъй като в един публичен дом чаршафите са единственото, което работещите там жени притежават.
На 14 ноември 2022 г. от 17:30 ч. ще се състои среща с публиката, а откриването ще бъде от 18:30 ч. Изложбата ще продължи до 13 януари 2023 г.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..