„Българите сме свикнали с тежките статистики по отношение на здравеопазването, вече и това не ни прави впечатление. Докато не се повиши информираността и докато не се завишат действията на институциите, трудно можем да имаме промяна. Ще си говорим всяка късна есен за този проблем. Град като София, който приютява над 1,5 млн. жители, със сигурност не е добро място за живеене в тези месеци, заради високите нива на фини прахови частици“, каза Сандов.
Той припомни, че България е първата държава в ЕС, осъдена заради мръсния въздух в 5 големи района.
„Българските общини насърчават автомобилния трафик, не правят нужното за енергийна трансформация, не правят информационни кампании, които да убеждават хората и не поддържат инфраструктура, която да е чиста. В определени райони трябва да споменем и индустрията“, допълни бившият екоминистър.
Той добави, че е направил предложение да се създаде фонд, който да се пълни от парите, които България получава по линия на квотите за емисии и през него да се създават мерки и да се финансират проекти, свързани с електромобили, например.
По отношение на битовото отопление в столицата, Сандов коментира поставянето на филтри на комините.
„Това, извинявам се, но е една глупост, защото цената на този филтър и поддръжката му струва толкова, колкото да се смени цялата инсталация“.
По думите на Борислав Сандов, заради отоплението на дърва и през тази зима ще наблюдаваме завишение на фините прахови частици.
„Ето от вчера имаме трайно завишаване на фините прахови частици. Това ще продължи през целия ден, защото вятърът е слаб. Те обаче не изчезват с вятъра, те се пренасят на друго място“.
Какво още каза Борислав Сандов по отношение на мръсния въздух в София, можете да чуете в звуковия файл.
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..