Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира The challenge 3 - състезание за създаване на алгоритмичен код

Снимка: Радио София

The challenge 3 е третото онлайн състезание за създаване на алгоритмичен код. То е инициирано от екипа на Tuesday Afternoon Club и неговата основателска организация MNKnowledge, с подкрепата на Strypes и в партньорство с Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA). Подробности пред Радио София разказаха математикът проф. Красимир Манев, Ивайло Янев – маркетинг мениджър в Strypes, специалист в корпоративния мениджмънт и комуникации, както и Кристиян Михайлов, съосновател и член на УС на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA).

Според гостите, задачите ще бъдат едни и същи за всички, както за ученици, така и за студенти и професионалисти. Алгоритмичните задачи представляват математически задачи, които не се решават с уравнения, а се пише програма, която ги решава, като за всяка написана програма се получават точки.

"Стандартната математика би трябвало да я наречем по-правилно "непрекъсната". От познатите области на математиката това е геометрията, която се изучава в училище и където обектите са непрекъснати – линии, отсечки, окръжности и т. н. "Дискретната математика" се занимава с математически обекти, които са съставени от отделно различими части", поясни проф. Манев и допълни, че "дискретната математика" е математиката на програмирането.

Той отбеляза, че поради намалените изисквания в училище, студентите, които постъпват в университетите не са достатъчно подготвени. Кристиян Михайлов сподели, че профилирането на технологични знания се насърчава основно извън училище покрай клубове насочени към роботика, а в училище по-скоро се наблюдава в професионалните гимназии.

По думите на Ивайло Янев много хора не си дават сметка, че технологиите които използваме тръгват от училище, тъй като училището трябва да излъчи качествени кадри, които да могат да влязат в университета.

"Организации като PARA дават връзката между истинския свят и бизнеса и тези кадри и фирми като нашата ги приемат като кадри, които да ги вкарат в този бизнес свят. Недостигът на чипове е горе-долу съотнесен с недостига на кадри", каза той.

Поради липсата на чипове в световен мащаб, една от задачите на съревнованието е да реши проблема на няколко индустрии, решавайки математически задачи насочени към дефицита на чипове. Желаещите да участват могат да се запишат до 21 ноември 2022 г. на страницата на MNKnowledge.

"Когато запитахме в нашето проучване компаниите от различни индустрии свързани с електроника, машиностроене и прочее, ясно се видя, че за разлика отпреди три години липсата на работна ръка е основната причина за автоматизация в България. Което означава, че автоматизацията в България ще се развива с все по-високи темпове. Компаниите имат нужда да обучават все по-активно работещите при тях как да използват различни софтуери, защо интеграцията на един робот няма да ги изгони, а ще им повиши уменията, ще повиши производството, ще подпомогне дейностите на работника и т. н.", сподели Михайлов.

"Кризите винаги са били подтик за умните хора да седнат и да поработят здраво за излизане от кризата. И тези кризи с всичките лоши работи ще доведат до това, да се активизира изследователската работа", каза проф. Манев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34