Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театър “Кредо“ с двоен юбилей – 30 години от създаването си и 30 години от първия им спектакъл – “Шинел“

Снимка: fb/credotheatre

На 28 ноември, в Театър 199, от 19.30 часа, Театър „Кредо“ ще отбележи своя двоен празник - 30-и юбилей на театъра и 30-годишен юбилей на първия им спектакъл - „Шинел“ по Н. В. Гогол. Спектакълът е знаков в българския и световен театър, спечелил овациите на критиката и на три поколения зрители у нас и по света. 

Преди 30 години, Нина Димитрова и Васил Василев – Зуека решават да направят нов, бутиков и експериментален театър.

„Шинел“ излезе от шинела на Гогол на 6 ноември 1992 г.“, каза в предаването „Радиокафе“ Нина Димитрова.

„Събрахме, за да работим по различен начин, да не ни стои никой на главата, да кажем нещо свое. Събрахме се четири човека – аз, Васил Василев – Зуека, Светослав Гагов, Мая Петрова. Заявихме, че разрушаваме всякакви правила за правене на театър от типа на строго спазване на ролите в създаването на едно театрално произведение, няма режисура, няма сценография. Всички заедно правим едно цяло. Обединихме изразни средства на няколко изкуства“, каза Нина Димитрова.

За 30 години, „Шинел“ е изигран над 600 пъти, той е и най-дълго играното представление в България, в различни състави. Спектакълът е отличен с 14 международни награди.

Шинел“ е българският спектакъл с рекорден брой международни участия – над 200 международни фестивала в десетки страни и стотици градове по света.

Представлението е единственото в историята на българския театър, което две поредни години е хит на най-големия световен фестивал на изкуствата – Единбургският фестивал във Великобритания (1996, 1997).

Лили Големинова и Нина Димитрова

„Това е фестивалът с най-главно „Ф“ – най-големият фестивал на изкуствата. Попаднахме на късмет, въпреки че поработихме за късмета. Той не беше в списъка на предложените. Бях на един курс по Арт мениджмънт и един ден бях предупредена, че ще идва Ричард Де Марко. Казах им, че повече няма да присъствам на тези курсове, ако някой от тези, които присъстват не дойде да гледа „Шинел“. Те се съгласиха. Ричард Де Марко гледа спектакъла и го беше избрал. Слава Богу, че не знаехме какво ни очаква. Проф. Калина Стефанова е била по една случайност на фестивала. 1298 спектакъла и 1000 трупи от цял свят са били тогава на фестивала. Там се случи това, което само сме гледали по филмите – как за една нощ се случват чудеса. Ти си един от многото и на другия ден става нещо“, спомня си Нина Димитрова.

И при двете участия на фестивала, британската критика дава най-високата оценка за спектакъла – 5 звезди на вестник „The Scotsman“. През 1997 година списание „The List“ го нарежда в класацията „ТОР 20” на най-забележителните събития на Единбургския фестивал.

„Шинел“ е единственият български спектакъл в класацията ТОП 5 на вестник „Гардиън”, който го нарежда сред 5-те най-добри спектакли в лондонския театрален афиш през 2000 година, когато Театър „Кредо“ гостува със спектакъла в „Барбикан център“ в Лондон.

„Шинел“ е и единственият български спектакъл в програмата на световно известния културен център, включваща заглавия с участието на имена като Бенедикт Къмбърбач, Жулиет Бинош, Кейт Бланшет и други.

30-ят юбилей на Театър „Кредо“ бе отбелязан и в Япония в началото на месец ноември. За 3-ти пореден път, българският театър бе в програмата на „Горски театрален фестивал Мацуе“ в префектура Шимане. „Кредо“ е българският театър-рекордьор по брой гостувания в Япония – цели 11 пъти.

През тази година Театър „Кредо“ работи по два проекта. Единият е образователен – „Клоунът Гогол“ и "кредО!шинел!“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00