Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деница Шилигарска и Велина Иванова:

Какво беше направено по проекта "София избира децата" за обновяването на училищните тоалетни

Снимка: Радио София

Деница Шилигарска и Ивелина Иванова от проекта "София избира децата", в рамките на който започнаха да променят училищните тоалетни в столицата гостуваха в предаването "Радиокафе", за да разкажат за това, което бе направено.
Две дами – архитект и урбанист, които преди 2 години спечелиха проект за обновяването на тоалетните в училище. С днешна дата те споделиха своето удовлетворение от добре свършената работа.
"Чувстваме се удовлетворени, макар че минахме по един доста трънлив път. Видяхме проблемите, видяхме и защо понякога не се случват нещата", казват те. Как започва всичко – чрез Гражданския бюджет на София, на Столичната община с отворено перо "София избира" – с милион и половина лева, по което граждани предлагат, граждани избират.
"Ние тогава предложихме тази намеса – общински училища с фокус най-малките. Тогава спечелихме сумата от целия бюджет и още първата година влязохме в 28 училища. Избирахме ги по кандидатури и по определени критерии", споделят дамите и не спестяват и предизвикателствата, пред които са били изправени: "Намесите бяха частични. Има училища с 1500 деца и училища с 200 деца. Сумите бяха сходни в началото, а някъде трябваше да се продължи, защото се получава една сегрегация, а когато тя е в училището, вече става много трудно".
По думите им през втората година намесата им е продължила в 11 училища, или в общо 39 намеси, за двете години.
Такива са цифрите. След обновяването на тоалетните резонният въпрос е, какво се случва с поддръжката, тъй като тя може да се окаже дори по-трудна от ремонта. Като пълен отличник в хигиената дамите отбелязаха 34-то училище "Стою Шишков".
"Обратната връзка, която получаваме и от директори и от учители е, че там където има намеси се пази повече, отколкото там където няма", разкриха Деница Шилигарска и Велина Иванова.
Чуйте още подробности от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да посрещнеш Джулай морнинг на българското Черноморие

Десетки хиляди посрещнаха първите слънчеви лъчи на юли на българското Черноморие. Толкова хора има за първи път, сподели в ефира на Радио София Лили Големинова, която посрещна изгрева на къмпинг "Градина", край Созопол. За усещането да посрещаш всяка година Джулай морнинг на българското Черноморие, чуйте в звуковия файл.

публикувано на 01.07.24 в 09:12

Юли идва с горещини, в София днес около 33°

Днес ще бъде слънчево, след обяд с купеста облачност, но само на изолирани места в планините ще превали. В източната половина на страната ще духа слаб югоизточен вятър, в останалите райони ще остане почти тихо, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 33° и 38°, в София - около 33°. В планините ще бъде слънчево, след обяд с..

публикувано на 01.07.24 в 07:35
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30