Регионалният център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" стана предпочитан дом за артистите от сферата на танца. Пореден танцов пърформанс там ще предизвика почитатели и любители на това изкуство на 29 ноември от 19:30.
Египетският танцов и музикален артист и изследовател Мунир Саид гостува в България от септември до края на годината.
Като хореограф той отправи покана към български танцьори, с които да работи заедно по солов и по групов спектакъл.
Соловият "I was there" вече беше представен на 24 ноември.
В Голямата зала на "Топлоцентрала" със свои колеги Саид ще представи мултидисциплинарната инсталация, сливаща танц, музика и визуални ефекти "(Не)-идентифицирани движения".
Част от проекта е резултат от работа в резидентната програма в Akademie Schloss Solitude, базирана в Щутгард, обясни пред Радио София Мирослав Христов, координатор "Гьоте институт".
Мунир Саид сподели добрите си впечатления от артистите, с които е работил в София. И обясни, че соловият спектакъл е бил базиран на носталгията и миналите спомени. Марина Хараламбова е проникнала, приела и интерпретирала идеите на спектакъла. Положителни са били реакциите и обратната връзка от публика и колеги.
"Винаги в работата си се стремя с нещо човешко да докосна хората, независимо къде се намират или какво работят", изтъкна хореографът.
В груповия спектакъл се третира рутинността в действията, които извършваме в работата, вкъщи, въобще - в живота. Дари и да постигнем някаква промяна, скоро сред това навлизаме в следваща рутина.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.В края на 1907 е открита първата самостоятелна изложба на Тръпко Василев - маслени бои от София. Изказват се противоположни мнения. Елисавета Консулова-Вазова и Александър Божинов са сред носителите им. В спомените на самия Тръпко, има търговски успех. Преди първата му изложба, работи като бояджия - попада на прочути клиенти, като д-р Васил Радославов и..
Райна Кацарова е първата жена етномузиколог в България. Учен от световен мащаб, който изгражда с усмивка и усърдие системата на съвременната българска фолклористика. Освен неин запис от Златния фонд на БНР, слушаме и Гео Кукудов - музикант, краевед, изследовател на българския фолклор и родственик на Кацаровия род; проф. Венцислав Димов -..
Елисавета Консулова-Вазова е първата българка завършила Рисувалното училище, първата дръзнала да рисува голо тяло от натура и първата, организирала си самостоятелна изложба като художник. Със съпруга си, най-малкия брат на Иван Вазов - Борис, празнуват златна сватба - 50 години, преживени в хармония сговор и любов. Ветка, както я наричат..
Двамата братя и ИИ - Богой и Никола Богданови за конференцията за бизнес гъвкавост - бързо адаптиране в светкавично развиващия се свят на ИИ: "Все по-популярни сме като братята дето модернизират компанията, а вече правят и конференция. Помагаме на бизнеса да работи по модерен начин. Науката за управление, мениджмънт и работа в екип също се..
Боян Бочев ни представя от мястото на събитието Тринайсетия Национален събор на народното творчество в Копривщица: "Официалното откриване е в 11 ч., хората се въртят в различни конфигурации от снощи. Има изпълнители от цяла България, залага се на автентичното. Копривщица не е спала снощи - Валя Балканска и 100-те каба гайди са тук. В 1965, съвсем..
Зелени библиотеки – представя ни ги Мирела Иванова, поет и участник: "Парк Заимов звънти от детски гласове - бъдещи читатели. Предлагат се читателски карти на бъдещите читатели и уникална изложба за местата на Вазов в София, на която той е големият летописец. Имаме и изложба с парковете на София. Важно е да съчетаем естеството на природата с..
Цирк и театър в парка – целодневна програма в парк „Св. Троица“ на 12 август, вторник. С нас е Дамяна Коева, художествен директор на пътуващ театър „Скрин“: "Програмата е пълноцветна, от 10:30 до 21 ч. 7 спектакъла и 4 интерактивни ателиета - всички могат да навлязат в клоунадата и въртене на огнени уреди. Могат да бъдат съпричастни на..