Гергана Димитрова от издателство "Лист" за новото издание на "Скитник между звездите" на Джек Лондон с превода на Димитър Подвързачов:
"Аз съм много страстен читател от малка и работя любимото си хоби. В каталога имаме както много популярни, така и непопулярни писатели. Свикнали сме да възприемаме Джек Лондон като писател на приключенска литература, но той е много отвъд. Тук срещаме силата на духа, основна негова тема, но под различен ъгъл. Той влиза в категорията на героите си. Обучава се сам, на 19 години се явява на всички гимназиални изпити, успява.
В случая има прототип (Ед Морел) на главния герой. Освободен е след кампания, в която участва самият Джек Лондон. За разлика от героя в книгата, нещата за него свършват добре. Преводът е по-добрият от съществуващите, той е във вид, който може да се чете от съвременния читател.
Опитвам се да не издаваме книги, които само на мен ми харесват. Каталогът ни не съдържа книги от моята библиотека, това са книги, които ти се иска да прочетеш отново, колкото и да се местиш, ги взимаш със себе си. Когато самата аз редактирам, не подхождам емоционално.
Пускаме книги преди Панаира на книгата (6-11.12). Има много читатели, които с трепет го чакат, отстъпките също са важни. Като че ли сега се влага доста повече енергия в организирането му. Издадохме най-новата книга на Ани Ерно - последната Нобелова лауреатка, тя обхваща много дълъг период от време - разказът ѝ е от лична гледна точка, но говори за себе си в трето лице. Повествованията ѝ са плавни, но трябва да почнеш отначало. Бяхме я планирали, защото си мислех, че ще вземе Нобелова награда, за която е спрягана от много време, но не виждам в решението ни предсказание. Премиерата е на 13 в 18:30 във Френския институт.
Издаваме Йордан Евтимов, който е първият български автор, писал за войната в Украйна - стихосбирката му излезе преди няколко дни."
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..