Александър Жендов, Илия Бешков, Дечко Узунов, Стоян Венев, Илия Петров, Йоан Левиев, Марко Бехар, Тодор Панайотов, Люба Паликарова, Янко Павлов и др. автори са включени в изложбата "Детето в изкуството на социализма", която ще бъде открита с вернисаж на 8 декември (четвъртък) от 18.00 до 20.00 часа.
Мястото е Национална галерия/Музей на изкуството от периода на социализма (ул. „Лъчезар Станчев“ 7).
Ще могат да се видят около 90 живописни, графични и скулптурни произведения на български художници от фонда на Националната галерия.
По времето на комунизма (социализма) е имало йерархия и в тематиката, третирана в изкуството - обясни пред Радио София уредникът на изложбата Николай Ущавалийски, зам.-директор на Националната галерия - вождът, героят от въоръжените борби и т.н.
Най-последователно темата развива Александър Жендов. Той е и първият художник в България, който още през 1920-те прави децата на големия град свои главни герои, включително и с илюстрации към произведения на Христо Смирненски.
Димитър ВОЙНОВ (1946) - Детство, 1985 ►
През 60-те, 70-те и 80-те години на ХХ век детския образ в центъра на своето творчество поставят Георги Павлов-Павлето, Лиляна Русева, Кеазим Исинов, Сули Сеферов, Дария Василянска и др.
"Колкото и да е странно, детето също може да бъде включено в идеологическите схеми на парадигмите в онова време. Тази тема е податлива на идеологическа намеса. В изложбата сме се опитали да изведем един образ, който е по-скоро универсален, общочовешки. На детето са възложени роли, то е продължител на делото на бащите и дедите, (бъдещ) строител на благата", коментира още изкуствоведът.
С него разговаря Луиза Лазарова.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..