Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чистотата на въздуха в София отново предизвиква спорове

Снимка: БГНЕС

През 2021 г. СГС осъди Столичната община (СО) за мръсния въздух и даде срок от една година на общината да предприеме спешни мерки – да бъде изградена добра велосипедна инфраструктура, улиците и булевардите да бъдат чистени по-редовно, да бъдат проучени възможности за изграждане на етажни паркинги, да се ограничи трафика в центъра и др.

Пред Радио София по темата говориха зам.- кметът по направление "Зелена система, екология и земеползване" към Столична община - Десислава Билева и Ивайло Попов, експерт по въздуха в екологичното Сдружение "За Земята".

"За трета поредна година ние сме изцяло в положителна тенденция и сме спазили изцяло нормата за средно годишна концентрация на фини прахови частици. Най-хубавата новина е, че през миналата 2021 година от общо шестте станции на Изпълнителната агенция по околна среда имаме превишение само на една – това е автоматичната станция в Надежда", отбеляза Билева.

По думите й Столичната община по инициатива на г-жа Йорданка Фандъкова е поискала промяна в Закона за чистотата на атмосферния въздух, която е станала през 2021 г. СО е стартирала разработване на Наредба за нискоемисионни зони, която е обявена за публичен достъп на 16 юни 2021 година. Билева сподели, че СО изпълнява мащабен проект по безплатна подмяна на уредите за отопление на всички домакинства използващи дърва и въглища.

"Продължавам да съм обезпокоен от това, че общината продължава да твърди, че правят много неща, въпреки решенията на съда. Тези неща ги слушаме отдавна, факт е вече, че се изпълнява четвърта програма за качество на въздуха на София, която казва, че нормите ще бъдат постигнати и до ден днешен нормите не са постигнати", заяви Попов.

Той допълни, че Наредбата за нискоемисионните зони още не е приета, а и да се приеме на 15 декември тя ще влезе в сила през 2023 година. Билева сподели, че усилено се работи по премахване на т. нар. "кални петна", които са вторият по замърсяване източник и са предприети редица мерки заедно с всичките 24 столични райони. През 2020 г. от СО са стартирани 7 пилотни проекта за облагородяване на калните петна, като до момента са облагородени над 40 хил. кв. м.

Тя заяви, че по отношение на велотрасетата има изградена над 105 км. изградена вело мрежа. По отношение на това, Попов отбеляза:

"Съдът каза на СО, че трябва да изгради не просто велоалеи, а да изгради цялостна свързана велосипедна мрежа, която да позволява лесно и безопасно придвижване. Голяма част от нашите велоалеи нито позволяват лесно, нето безопасно придвижване, да не говорим, че някои от тях не отговарят на нормативите и въобще голяма част от тях не са велоалеи на практика и затова хората не ги ползват, а карат често по улиците".

Той отбеляза още, че:

"Столична община продължава, както и преди да заведем делото предимно да говори и да прави ПР по отношение на качеството на въздуха, но не и да предприема реални, ефективни и достатъчно бързи мерки".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11