Документалният филм "Кавал парк" на режисьора Богдан Дарев на фокус в ефира на предаването "Радиокафе".
Филмът е посветен на виртуозния музикант Александър Еплер, който е американец от руски произход, живял в Сиатъл. Той има доста необичайна съдба. Пристига в България в началото на 70-те години, за да изучава кавал във фолклорния отдел на Пловдивската музикална академия. Любовта му към този български инструмент, нашия фолклор и култура е изключително голяма.
Откъде идва тази любов и как протича животът на "бай Сашо", разбираме от самия филм "Кавал парк", който започна своето турне из България.
Режисьорът Богдан Дарев се включи в ефира от село Ветренци край Велико Търново.
"Направихме прожекция миналата седмица тук, във Велико Търново и в с. Миндя, където става рокфестът. Много е вълнуващо. В последните дни направихме 7 прожекции, тази вечер е голямата в София", разказа той. По думите му вълнуващи изживявания и е имало и във Варна, където на премиерата е открил кавалджията Данчо Радулов, а след това и още 30 кавалджии са свирили за публиката, споделя режисьорът и допълва:
"Филмът е нещо повече от филм, той е едно явление, което трябва да се изживее. Той се приема в България изключително емоционално и въпреки името си "Кавал парк" не е филм за фолклора. Той е една чисто човешка история, която грабва хората, кани ги да опознаят себе си, един-друг и да преосмислят някои неща в живота".
Дарев разказва за Еплер, че е бил вярващ човек с дълбока духовност. "Разбрах от него, че човек не трябва да бъде дълбоко религиозен, за да бъде духовен. Той казваше 2 неща, които са отразени във филма – когато българинът се върне към селото, тогава България ще я бъде отново, защото е дълбоко свързан със земята, със земеделието. Другото е, да се върне към вярата, че му се иска повече хора да преоткрият вярата си".
"Мечтата на Бай Сашо Еплер беше да дава на българите. Нашата мисия е "Кавал парк" да стане най-гледаният документален филм в България и българската диаспора по света – така да уважим и реализираме мечтата на бай Сашо, разкри още режисьорът Богдан Радев.
Прожекцията на филма в София ще бъде днес, 9 декември 2022 г. от 19 часа в Дома на киното.
Чуйте целия разговор на Мария Бояджиева, за да разберете още.
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..