Това издание на "Късното шоу" с Даниел Ненчев е посветено на книгите, четенето, новите издания, авторите, базара в НДК и литературния фестивал там.
Слушайте епизода тук:
В момента в София се провежда 49-ото издание на Международния панаир на книгата. Кремена Димитрова разказва за фестивала, който тази година се провежда под мотото "Четене с разбиране". Освен много книги, панаирът в НДК предлага и разнообразни срещи с известни съвременни писатели, сред които Рута Сепетис, Маргарет Атууд и много други.
Гост на Даниел Ненчев в предаването е и художникът на десетки книги Дамян Дамянов, който разказва за книгата "Ножицата" - ключ за портите на националната ни памет“. Това е текст, който ни превежда през всякакви катаклизми от Османското владичество до наши дни. Самият Дамян Дамянов споделя: “Книгата е тук, за да ни припомни миналото – с неговите светли страници и стаи, но и с мрачните мазета, в които избягваме да слизаме и за които не говорим достатъчно”.
Йордан Ефтимов също представи новата си книга с поезия "Преди да измият кръвта". Тя е вдъхновена от войната и се опитва да представи човека във възможно повече измерения.
Красимир Лозанов разказа за най-новите книги на издателство Жанет-45, сред които е и книгата "Оловна тишина" на Ивайла Александрова. В нея авторката събира както познати, така и непоказвани досега документи, свързани с делото за разстрела на Никола Вапцаров. Обемното изследване на Ивайла Александрова беше отличено и с награда "Златен лъв".
В предаването гостува и Даниел Пенев, който представи втората книга от поредицата "Хората, които променят България". В нея той представя различни хора от сферата на медиите, културата, доброволчеството и не само, които се опитват да направят България една по-добра страна за живеене. Даниел Пенев споделя, че тази книга е опит да разкаже за всички онези хора, които се опитват да оставят света в по-добро състояние от това, в което са го намерили.
Гост на Даниел Ненчев е и Симеон Идакиев - журналист, продуцент и водещ на предаването "Атлас" на БНТ, както и неуморен пътешественик. В предаването той представи последната си книга – "Мечта по Южния кръст".
Всички тях можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..