Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изобретатели, не само потребители

Снимка: https://mladizobretatel.bg/за-нас/

Млад Изобретател” през март 2023 ще представлява България по време на Световната купа по предприемачество, където се нарежда сред финалистите. Съоснователят на платформата инж.Констадин Недев с подробностите:

"Идеята се роди преди няколко години. С баща ми дискутирахме идеята като практически курсове и се насочихме към децата между 3-и и 6-и клас. Основната мисия е следващо поколение с креативно и логическо мислене, със самосъзнание на изобретател, а не на потребител. Това е възрастта след 10 години, тогава децата сами откриват своите заложби и таланти. 

От една страна е талантът, но толкова важна е и средата, в която е поставено детето. Визията ни е не само за големите градове - обикаляме малките населени места с демо уроци. Реално караме децата да повярват, че те могат да създават, да станат генератори на идеи. Отваряме курсове в Смолян и областта, стартираме февруари. Искаме след 1 година да сме във всички областни градове. Даваме технологията под наем на всички желаещи преподаватели от провинцията.

Образователният цикъл е в 5 модула в 3 години - изобретения и роботика, запознаваме ги с различни дейности, не само програмиране. Надграждаме ги с "интернет на нещата". Най-интересното е третата година, когато малки групи търсят с ментор технологични решения на намерен от тях проблем. Днес е изключително трудно да запалим децата, но любопитството им ги води напред."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калоян Константинов

"Форум", 29.10.25: И с нов председател на НС съществена разлика няма (да има)

Тази сряда гост на "Форум" е Калоян Константинов – журналист, главен редактор на сайта "КлинКлин", изучавал е Близкоизточни науки и политика в Кралския лондонски колеж и Оксфорд, изследва отношенията между Близкия изток и Балканите в Българската академия на науките. В рамките на предаването той коментира следните теми : Поисканото от..

публикувано на 29.10.25 в 18:25
Гл. ас. д-р Илия Вълев

Митологията и науката са две непротиворечащи си познания за космическото пространство

Националния етнографски музей кани столичани на 30 октомври 2025 г. на дегустация и презентация на традиционна българска храна за Космоса, както и да разгледат изложбата "Звездното небе-митология и наука". “Митологията и науката са две непротиворечащи си познания за космическото пространство. От една страна митологията и до ден днешен съществува,..

публикувано на 29.10.25 в 18:07
Мартин Димитров

Група "Порок": "В нас е силата", да направим нещо по-добро за всички нас

Българската група "Порок" представя своя нов сингъл "В нас е силата" - песен, която обединява емоция, музика и послание за съзидание и вдъхновение. Композицията е с послание към младите хора, насърчавайки ги да бъдат активни, отговорни и целеустремени. За песента, която дава сила на когото я поиска, разказа при гостуването си в“ Добър..

публикувано на 29.10.25 в 16:59
Стефка Танчева

HR-ите са бизнес-партньори с принос за успеха на компаниите

Българската асоциация за управление на хора (БАУХ) отбелязва своята 25-годишнина с конференцията HR days 2025: know.how , която ще се проведе на 28 и 29 октомври. "Това събитие е едно от най-важните през годината за всеки HR ("човешки ресурси") в България. Искаме да не си говорим за история и за минало, а за бъдеще, за това, което ни вълнува..

публикувано на 29.10.25 в 16:58

Търсят се доброволци за преподаватели в обучението на деца в неравностойно положение

Под мотото "Стани вдъхновител", Фондация "Дари знание" търси доброволци за преподаватели в обучението на деца в неравностойно положение за своя Учебен център в кв. "Младост". Центърът предоставя безплатни уроци по математика, български и английски език на деца от семейства в затруднено положение. Фондацията стартира работа преди няколко..

публикувано на 29.10.25 в 16:13
За местната власт в гр. Елин Пелин Денят на народните будители е по-важно да се празнува

Кметът на Елин Пелин: Отстоявам българщината, а не интересите на търговците

Както БНР вече съобщи, кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов забрани празнуването на "Хелоуин" в училищата, детските градини и читалищата на територията на общината заради Деня на народните будители. Като обществена реакция някои хора, несъгласни на кметското разпореждане, обявиха, че ще организират и проведат масово празнуване на..

публикувано на 29.10.25 в 15:59

Национално проучване показва нагласите на българите към различните прояви на сексизъм

Според експерти, зависимостите са белег, че обществото ни е болно. И тази диагноза става все по-видима за всеки от нас. Стереотипните, дискриминативни представи за ролята на мъжете и жените, също са един недобър показател. Сексизъм е всяка проява, основана на идеята, че някои лица, най-често жени, са по-малоценни, поради техния пол...

публикувано на 29.10.25 в 15:55