Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народно читалище "Тротоара 2020" навърши две години

Снимка: Радио София

Народно читалище "Тротоара 2020" навърши 2 години от своето учредяване. То е вписано в Търговския регистър на 23 декември 2020 г. По случай годишнината му, вчера, 15 декември 2022 г. неговите учредители са имали годишно събрание в новата сграда на читалището.

Инициатори са фондация "Тротоара" и младежки център T.R.A.P. Като продължение на тяхната културна, просветна, възпитателна и информационна дейност, целта на читалището е развитие на творческите заложби на подрастващото поколение и приобщаването им към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата.

Подробности пред Радио София разказа Деян Янков. По думите му изводите за стартирането на читалището във времената на ковид са, че трудностите са били големи, но ако се погледне назад във времето и се даде оценка на изградените връзки с партньорите и научения опит, то това е повод за гордост.

"Оттук нататък първо трябва да ремонтираме новата сграда. Събираме доброволци, дарения, имаме кампания и съответно имаме нужда от много ръце, които да се включат да помагат", сподели Янков.

Понеже е имало проблем с изплащането на наема на предишната сграда, а пък на мястото на новата е имало план да бъде изграден паркинг, той каза:

"Много благодаря на Димитър Божилов и на целия район "Триадица", просто са много готини хора. До този момент всичките ми сблъсъци с общини и институции не са били много ползотворни, но те ни приеха с отворени сърца. От началото на тази година Столичният общински съвет гласува и ни дадоха за ползване безвъзмездно сграда".

За ремонта й до момента са участвали над 100 доброволци, като се предвижда в нея да има голяма зала за концерти и танци, кабинет за психологическа подкрепа за младежи, а на площада зад сградата ще могат да бъдат извършвани различни дейности и мероприятия. Предвиждат се и безплатни танци за пенсионери.

Янков подчерта, че сдружаването с някаква социална, лична или каквато и да е кауза е нещо, което тепърва ще се развива в нашата страна. Точно за това читалищата като форма на самодейности са част от световното културно наследство. Той сподели, че към момента в библиотеката има около 2-3 хиляди книги и постоянно хората предлагат да даряват.

"Моята визия е да представяме литературата и  книгите по някакъв смислен и работещ начин, който по някакъв начин да ангажира хората", добави Янков.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към Стария град в Ерусалим, 14 април 2024 г.

МВнР предупреждава: Пътувайте до Израел само при неотложност

Пътуванията и пребиваването на български граждани в Израел да бъдат единствено при случаи на неотложност, съветват от Министерството на външните работи. Всички граждани, пристигащи в и напускащи Израел чрез летище “Бен Гурион”, следва да се информират предварително чрез своята авиокомпания за евентуални промени в техните полети, уведомява МВнР на..

публикувано на 30.09.24 в 07:35

Опасното време продължава и през новата седмица

Опасното време продължава и през новата седмица. В сила е предупреждение от първа и втора степен (жълт и оранжев код) за силен вятър, съобщават от НИМХ. С предупредени със жълт код за опасност са областите: Сливен, Ямбол, Велико Търново, Стара Загора, Русе, Бургас.  Със оранжев код за опасно време са предупредени: Силистра, Разград, Добрич, Варна,..

публикувано на 30.09.24 в 07:15
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39