Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българинът Илиян Кузманов отново е в челото на световни класации за книги

За книгите си и ценните за него неща, разказа той в Радиокафе

Илиян Кузманов
Снимка: Личен архив

Илиян Кузманов е първият български писател, включен в Топ 20 на Amazon,  с книгата си "Дяволът - аз го познавам" печели голямото признание на читателите в класацията на UK Talk Radio за най-добра книга, изпреварвайки имена като Стивън Кинг и Джон Гришам.
Какво е усещането да изпревариш в сърцата на слушателите имена като тези световноизвестни писатели, разказа самият той в предаването "Радиокафе", с директно включване от Лондон.
"Стивън Кинг го обожавах като малък, израснал съм с неговите книги и ми беше много, много приятно", споделя писателят.
Той избира нестандартни начини да представи книгите си. Първата от тях - "Ако срещнеш Буда, убий го" представя с балканско книжно рок-турне, така тя попада в ръцете на читатели от балканските страни и от България. Твърди, че във втората му книга "Дяволът - аз го познавам" има провокация, но всъщност е провокативно и заглавието  на първата му книга.
Дали втората е продължение на първата, или е допълнение по темата за свободния човек и тоталитаризма? 
"Бих казал, че е допълнение. Въпреки, че двете книги, чисто стилистично се различават доста. Първата е своеобразна изповед, докато втората е роман, който съм се опитал да го развия в един доста дълъг времеви период и вътре съм вложил много философия, история, религии - и да, провокациите са много повече в този роман, отколкото в първата книга."
По думите на Илиян Кузманов тя е много повече от биография на дявола.
Попитахме има ли препратка към други класически творби, като "Майсторът и Маргарита", или "Фауст"
"Да. "Майсторът и Маргарита" е една от любимите ми книги. Опитах се да разкажа за образа на Воланд, който страшно много ми харесваше, но оставаше малко недоизказан. Опитах се по малко по-различен начин да разкажа неговата история, връщайки се назад във времето, осъвременявайки я по различен начин от Булгаков", разкри той. 
 Знае се, че най-добрият отзив за първата книга идва от читател, който изповядва будизма, но има ли вече отзиви за втория роман?
По принцип ми е приятно, когато всеки говори за книгата, но най-хубави са срещите с публиката, казва Илиян Кузманов.
"С тази книга правихме много интересно представяне в Лондон, още през август, с български вина. Имаше много млади хора. Най-хубавото беше, че бяха от различни места. Беше много шантаво представяне на книгата. Аз започнах със сервирането на българските вина и разговори за различните вина, за България. След това преминахме към книгата. Това бяха хора от цял свят, беше много интересно", разкрива писателят. И допълва,че ценното за него е именно това - срещата с публиката и самите читатели.
"Начинът на представяне на една книга и контактът с публиката са изключително важни. Опитвам се всяко едно представяне да бъде различно и запомнящо се, за хората, които са дошли. Да успея на всеки да обърна индивидуално внимание, да поговорим. По този начин аз чувствам хората, които ме четат", твърди Кузманов.
Книгите на писателя се радват на широко отразяване и много внимание от световните медии. Среща такова и в България. Заявява откровено:
"По принцип не се определям като писател. Основните неща, които правя са много различни. Заради това и първата книга я подарих на българската публика.в електронен вариант тя е напълно безплатна. Ще се опитам на Коледа и двете книги да бъдат безплатни в Amazon", Кузманов допълва,че не на всяка цена търси да продаде книгите си, нито се конкурира с други писатели.
"Напротив, всички неща, които правя, се надявам да са полезни за останалите. Проправям някаква пътека към всичко, което сме правили до този момент и тази пътека може да се използва от другите, посочи още той. И допълва:
"За мен са много важни и другите неща, които правя. Книгите са много приятно усещане, но не бих искал от българската публика да изкарвам каквото и да е, напротив, това което съм се опитвал, е да връщам и да давам".
Сред другите дейности важни за Кузманов е развиването на социален бизнес, в помощ на жени жертви на насилие и трафик, на деца емигранти, прегръща и каузата за подобряване на условията в затворите.
Дали ще намерят място тези теми в бъдещите му книги
"Да, в един от следващите ми проекти ще разкажа една по-различна история. Тя ще бъде малко семейна история, история на мястото, от което идвам. Ще се опитам да бъде повече бизнес - история, история на търговията. През мястото, където съм роден, минава един римски път, който е свързвал хората векове наред, хилядолетия/Via Pontica/."
Той изрази надежда този разказ да се получи доста интересен, защото  включва и доста интересни хора, но засега остават  в тайна.
"Но книгата ще бъде нещо различно. Надявам се да бъде полезна на хората след мен", каза още Илиян Кузманов.
Тук е добре да споменем, че електронният вариант на книгата "Дяволът- аз го познавам" ще е безплатен и благодарение на издателя Иван Гранитски, който вече окачестви тази книга като явление в българската литература.
По повод днешния празник Игнажден, писателят заключи: "Надявам се, че съм донесъл и ще нося добро на хората, в чиито домове съм влязъл."
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48