Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българинът Илиян Кузманов отново е в челото на световни класации за книги

За книгите си и ценните за него неща, разказа той в Радиокафе

Илиян Кузманов
Снимка: Личен архив

Илиян Кузманов е първият български писател, включен в Топ 20 на Amazon,  с книгата си "Дяволът - аз го познавам" печели голямото признание на читателите в класацията на UK Talk Radio за най-добра книга, изпреварвайки имена като Стивън Кинг и Джон Гришам.
Какво е усещането да изпревариш в сърцата на слушателите имена като тези световноизвестни писатели, разказа самият той в предаването "Радиокафе", с директно включване от Лондон.
"Стивън Кинг го обожавах като малък, израснал съм с неговите книги и ми беше много, много приятно", споделя писателят.
Той избира нестандартни начини да представи книгите си. Първата от тях - "Ако срещнеш Буда, убий го" представя с балканско книжно рок-турне, така тя попада в ръцете на читатели от балканските страни и от България. Твърди, че във втората му книга "Дяволът - аз го познавам" има провокация, но всъщност е провокативно и заглавието  на първата му книга.
Дали втората е продължение на първата, или е допълнение по темата за свободния човек и тоталитаризма? 
"Бих казал, че е допълнение. Въпреки, че двете книги, чисто стилистично се различават доста. Първата е своеобразна изповед, докато втората е роман, който съм се опитал да го развия в един доста дълъг времеви период и вътре съм вложил много философия, история, религии - и да, провокациите са много повече в този роман, отколкото в първата книга."
По думите на Илиян Кузманов тя е много повече от биография на дявола.
Попитахме има ли препратка към други класически творби, като "Майсторът и Маргарита", или "Фауст"
"Да. "Майсторът и Маргарита" е една от любимите ми книги. Опитах се да разкажа за образа на Воланд, който страшно много ми харесваше, но оставаше малко недоизказан. Опитах се по малко по-различен начин да разкажа неговата история, връщайки се назад във времето, осъвременявайки я по различен начин от Булгаков", разкри той. 
 Знае се, че най-добрият отзив за първата книга идва от читател, който изповядва будизма, но има ли вече отзиви за втория роман?
По принцип ми е приятно, когато всеки говори за книгата, но най-хубави са срещите с публиката, казва Илиян Кузманов.
"С тази книга правихме много интересно представяне в Лондон, още през август, с български вина. Имаше много млади хора. Най-хубавото беше, че бяха от различни места. Беше много шантаво представяне на книгата. Аз започнах със сервирането на българските вина и разговори за различните вина, за България. След това преминахме към книгата. Това бяха хора от цял свят, беше много интересно", разкрива писателят. И допълва,че ценното за него е именно това - срещата с публиката и самите читатели.
"Начинът на представяне на една книга и контактът с публиката са изключително важни. Опитвам се всяко едно представяне да бъде различно и запомнящо се, за хората, които са дошли. Да успея на всеки да обърна индивидуално внимание, да поговорим. По този начин аз чувствам хората, които ме четат", твърди Кузманов.
Книгите на писателя се радват на широко отразяване и много внимание от световните медии. Среща такова и в България. Заявява откровено:
"По принцип не се определям като писател. Основните неща, които правя са много различни. Заради това и първата книга я подарих на българската публика.в електронен вариант тя е напълно безплатна. Ще се опитам на Коледа и двете книги да бъдат безплатни в Amazon", Кузманов допълва,че не на всяка цена търси да продаде книгите си, нито се конкурира с други писатели.
"Напротив, всички неща, които правя, се надявам да са полезни за останалите. Проправям някаква пътека към всичко, което сме правили до този момент и тази пътека може да се използва от другите, посочи още той. И допълва:
"За мен са много важни и другите неща, които правя. Книгите са много приятно усещане, но не бих искал от българската публика да изкарвам каквото и да е, напротив, това което съм се опитвал, е да връщам и да давам".
Сред другите дейности важни за Кузманов е развиването на социален бизнес, в помощ на жени жертви на насилие и трафик, на деца емигранти, прегръща и каузата за подобряване на условията в затворите.
Дали ще намерят място тези теми в бъдещите му книги
"Да, в един от следващите ми проекти ще разкажа една по-различна история. Тя ще бъде малко семейна история, история на мястото, от което идвам. Ще се опитам да бъде повече бизнес - история, история на търговията. През мястото, където съм роден, минава един римски път, който е свързвал хората векове наред, хилядолетия/Via Pontica/."
Той изрази надежда този разказ да се получи доста интересен, защото  включва и доста интересни хора, но засега остават  в тайна.
"Но книгата ще бъде нещо различно. Надявам се да бъде полезна на хората след мен", каза още Илиян Кузманов.
Тук е добре да споменем, че електронният вариант на книгата "Дяволът- аз го познавам" ще е безплатен и благодарение на издателя Иван Гранитски, който вече окачестви тази книга като явление в българската литература.
По повод днешния празник Игнажден, писателят заключи: "Надявам се, че съм донесъл и ще нося добро на хората, в чиито домове съм влязъл."
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45