На 23 декември в Младежкия театър ще се състои премиерата на безсмъртното произведение на Мигел де Сервантес „Дон Кихот де ла Манча“
“Това е текст, който сам по себе си е изключително модерен. Той винаги ще бъде актуален и е от текстовете, на които вековете не им оказват влияние, дори напротив - става все по-плътен“, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ зам.-директорът на театъра Делян Тодоров.
„Винаги ще имаме нужда от Дон Кихот, той носи в себе си духа на времето, но трябва да се запитаме има ли Дон Кихот в съвремието“, уточнява режисьорката Веселка Кунчева.
“Нашият отговор беше Кристиян Таков. За нас този съвременник отговаря на всички възможни крайни изисквания да бъдеш Дон Кихот в съвремието“, добавя тя. За ролите на Дон Кихот и Санчо Панса екипът се доверява на Александър Хаджиангелов и Светослав Добрев.
„Ние непрекъснато го убиваме и го раждаме този Дон Кихот, защото съвремието, в което живеем е доста тежко и от материална гледна точка и от съблазни изкушения и т.н. Вярвам, че красивото е да успееш да го възраждаш този Дон Кихот, дори да го забравиш, да го избуташ в нищото, да го убиваш. Важното е винаги да имаш силите да го потърсиш и отново да го върнеш към себе си, за да го оставиш жив“, разказва още Веселка Кунчева.
По отношение на вятърните мелниците, с които се бори Дон Кихот в спектакъла, тя споделя, че това са обречените битки, но смисълът е да продължаваш да се бориш.
Една от най-смелите аналогии, които правят заедно със сценографа Мариета Голомехова, е да пресъздадат бронята и копието на Дон Кихот от прибори за хранене, разкрива режисьорката. А целта е да покажат, че и в материалния свят Дон Кихот съществува.
„Това, че е осъвременена версия не мисля, че е рисково. Напротив, мисля, че отново среща Дон Кихот, самата му същност, все пак Дон Кихот не е просто канчето на главата и копието. Дон Кихот носи много по-дълбок смисъл“, признава Веселка Кунчева.
Изминалата година Делян Тодоров определя като вдъхновяваща.
„Един от най-големите ни акценти е връщането на фокуса на Младежкия театър върху детските и куклените спектакли.
„Младежкият театър е драматично-куклен театър. За съжаление, във времето е позагърбил този аспект. Ние имаме огромна мечта - да започне отново активното създаване на театрална продукция от куклен тип“, казва той.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..