Все още няма достоверна статистика за България , но се смята, че около 670 тона храна годишно се изхвърля. Голяма част от нея може да бъде спасена.
По време на празници обаче хората засилват тенденцията, защото често пъти се презапасяват с продукти.
Това отбеляза пред Радио София изпълнителният директор на Българската хранителна банка Цанка Миланова:
„Полагаме усилия, но е трудно да се каже, че има някаква обнадеждаващя тенденция за намаляване похабяването на храна.“
Хранителната банка дава възможност за оползотворяване - когато някъде има излишно количество, погрешно етикетирана или отказана поръчка, чрез нея може храната да бъде дарена и тя да отиде, където от нея имат нужда.
"През миналата година сме спасили около 147 хиляди кг храна на приблизителна стойност 620 хиляди лева. През тази календарна година очакваме количеството да достигне 200 хиляди килограма, за над 1,8 млн. лева. Това се дължи на отпадането на административните пречки", каза още Миланова.
Доброто планиране или опитът помагат за това, да не се стига до изхвърляне на храна, категоричен беше в студиото на Радио София Дарин Стойков, собственик на малък ресторант в столицата.
Според него днес храната е много достъпна и сякаш не я смятаме за нещо ценно. Но отношението към нея е важно – то показва мисълта ни към природата, а така също и уважението ни към труда на всички, които са се трудили за нея.
„Готвенето е последното нещо в една кухня. В нея има много химия, физика и математика“, изтъкна афористично Дарин Стойков като съвет за разумно планиране на продуктите.
Той разказа за т.нар. „висящи козунаци“ и помощта за бежанци и други нуждаещи. И даде съвети за оползотворяване на неизядена храна – пържени филийки, сладък пай (от останал козунак например), крутони…
"За хубавия празник не са нужни големи очаквания или телевизор. Най-важното са хората, с които заедно преживяваме деня или вечерта."
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..