Има голяма вероятност икономиките да изпаднат в рецесия, включително и в Европа. Важно е обаче да не забравяме, че финансовите пазари и активите, които се търгуват на тях, са показателни за бъдещите процеси.
Това изтъкна пред Радио София Йордан Генов, изпълнителен директор на MoitePari Consult. Той спомена факта, че от началото на годината американските акции (индексът S&P 500) са отбелязали понижение от близо 20% и подчерта:
„Много е важно, че ако има рецесия и тя вече е отразена в цените на търгуваните активи, може би няма да има допълнителен спад при тях. Дори може да се окаже, че 2023 г. е положителна за инвеститорите.“
Ако рецесията се окаже по-дълбока от очакванията, обаче, ще са възможни допълнителни спадове на финансовите пазари.
Тя също така би оказала влияние върху работната сила (съкращения), както и би причинила забавяне на икономическия растеж.
Генов припомни, че хората, които не се занимават професионално с финансови продукти, трябва да диверсифицират вложенията си, „всичките им яйца да не са в една кошница“, да подберат активи и да направят инвестиционен портфейл. В него могат да бъдат включени ценни книжа, ценни метали
За съотношението между тях в интернет можем да потърсим различни специални инструменти.
Най важното е във всяка инвестиция да влизаме максимално информирани. Ако очакваме в близките 24 месеца да имаме нужда от финансов ресурс, най-добре е парите ни да не се инвестират дългосрочно, а да стоят в банков депозит, въпреки, че лихвата там е нулева, каза още Генов. През изминалата година голяма част от алтернативите се оказаха с отрицателна доходност.
Експертът изтъкна, че хора с по-малки спестявания също могат да направят инвестиции, но за тях също важи правилото да имат финансов буфер („пари за черни дни“) за непредвидени, но наложителни разходи.
Според експерта, през 2023 г. у нас се очаква да продължи растежът на лихвите по заемите. Размерът и продължителността на процеса зависи до голяма степен от инфлацията.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...