Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновативна платформа генерира индивидуални училищни тестове

Така се пести време на учителите и прави преписването невъзможно, твърди разработчикът ѝ Александър Попов

Снимка: Facebook/SmartTest

Българска платформа помага на учители и ученици като пести време за проверка на тестове чрез алгоритъм.
Основната цел на иновативното изобретение е чрез създаването на тестове за всеки ученик преписването да бъде невъзможно.

Повече подробности научихме в предаването "Ритъмът на столицата" от нейния основател и разработчик Александър Попов.
Той подчерта, че мисията на Smart test е да подпомогне образователния процес възможно най-много, като увеличи времето на учителите да подбуждат и вдъхновяват учениците и да намали времето, прекарвано в скучни и повтарящи се задачи, като например проверка на класни работи и анализите на проверките, извършвани на хартиен носител.

"Учителите могат за секунди да започнат даден тест, избран за всеки клас. Целта е да се пести време от създаване на тестове, проверяване на тестове и създаване на анализи по тестове", посочи Александър Попов.

Някои от учителите са споделили, че това спестява около 22 часа средно на месец.
В момента платформата работи с 53 училища в цялата страна, за София те са около 13, сред тях начални училища и гимназии.



Разработчикът подчерта, че платформата цели да намали преписването сред учениците, което я прави харесвана от учителите.

"Като се намали преписването, учителите ще имат по-добра представа за знанията на учениците, ще знаят на кого и върху какво да наблегнат -  посочи още той. - Смятам за важно преписването освен да се намали, при възможност да се елиминира изцяло, тъй като то действа демотивиращо за учениците, които влагат труд, виждайки, че преписвачът може да изкара по-добра оценка от тях", допълни още Попов. Той се позовава на проучване в Швеция, което доказва, че в училища, където преписването е по-висок процент, учениците са демотивирани, бягат от клас, съществува по-голям тормоз и насилие.

Може ли това, че учениците ще решават различни тестове, да доведе до разлики в показаните знания?
Учителите следва да внимават, макар че тестовете са различни, те да бъдат с еднаква трудност и точно това платформата позволява, твърди разработчикът.
Той разкри още, че платформата е включена в една от Националните програми на МОН, чрез която всяко училище може да заплати свой абонамент за Smart Test, след което министерството възстановява сумата.

Дигитализацията ли е бъдещето на образователния процес?
"Смятам, че това е бъдещето - изпитите да се дигитализират, най-малкото, ще се спести доста хартия", каза Попов и допълни, че освен изброените ползи за учителите, платформата е полезна и на учениците, на които се предоставя възможност да я ползват безплатно, да решават тестове и да проверяват своите знания. 

В заключение Александър Попов разкри, че не липсват предизвикателства относно финансирането на платформата, както и конкуренцията на пазара, но изрази надежда, че в бъдеще ще продължи да набира популярност, тъй като счита разработката ѝ за добра кауза.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57
В Халщат (Австрия) развиват устойчив туризъм

Проф. Соня Милева: Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем

Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе"  проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..

публикувано на 25.11.24 в 12:26

Кънтри групата "Lilly of the West" с нов албум за Коледа

Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..

публикувано на 25.11.24 в 11:26
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Софийският университет отбелязва патронния си празник с академично тържество

През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..

публикувано на 25.11.24 в 10:15

Кой може да извърши граждански арест?

публикувано на 25.11.24 в 09:34