Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативна платформа генерира индивидуални училищни тестове

Така се пести време на учителите и прави преписването невъзможно, твърди разработчикът ѝ Александър Попов

Снимка: Facebook/SmartTest

Българска платформа помага на учители и ученици като пести време за проверка на тестове чрез алгоритъм.
Основната цел на иновативното изобретение е чрез създаването на тестове за всеки ученик преписването да бъде невъзможно.

Повече подробности научихме в предаването "Ритъмът на столицата" от нейния основател и разработчик Александър Попов.
Той подчерта, че мисията на Smart test е да подпомогне образователния процес възможно най-много, като увеличи времето на учителите да подбуждат и вдъхновяват учениците и да намали времето, прекарвано в скучни и повтарящи се задачи, като например проверка на класни работи и анализите на проверките, извършвани на хартиен носител.

"Учителите могат за секунди да започнат даден тест, избран за всеки клас. Целта е да се пести време от създаване на тестове, проверяване на тестове и създаване на анализи по тестове", посочи Александър Попов.

Някои от учителите са споделили, че това спестява около 22 часа средно на месец.
В момента платформата работи с 53 училища в цялата страна, за София те са около 13, сред тях начални училища и гимназии.



Разработчикът подчерта, че платформата цели да намали преписването сред учениците, което я прави харесвана от учителите.

"Като се намали преписването, учителите ще имат по-добра представа за знанията на учениците, ще знаят на кого и върху какво да наблегнат -  посочи още той. - Смятам за важно преписването освен да се намали, при възможност да се елиминира изцяло, тъй като то действа демотивиращо за учениците, които влагат труд, виждайки, че преписвачът може да изкара по-добра оценка от тях", допълни още Попов. Той се позовава на проучване в Швеция, което доказва, че в училища, където преписването е по-висок процент, учениците са демотивирани, бягат от клас, съществува по-голям тормоз и насилие.

Може ли това, че учениците ще решават различни тестове, да доведе до разлики в показаните знания?
Учителите следва да внимават, макар че тестовете са различни, те да бъдат с еднаква трудност и точно това платформата позволява, твърди разработчикът.
Той разкри още, че платформата е включена в една от Националните програми на МОН, чрез която всяко училище може да заплати свой абонамент за Smart Test, след което министерството възстановява сумата.

Дигитализацията ли е бъдещето на образователния процес?
"Смятам, че това е бъдещето - изпитите да се дигитализират, най-малкото, ще се спести доста хартия", каза Попов и допълни, че освен изброените ползи за учителите, платформата е полезна и на учениците, на които се предоставя възможност да я ползват безплатно, да решават тестове и да проверяват своите знания. 

В заключение Александър Попов разкри, че не липсват предизвикателства относно финансирането на платформата, както и конкуренцията на пазара, но изрази надежда, че в бъдеще ще продължи да набира популярност, тъй като счита разработката ѝ за добра кауза.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теракота в гроб с кремация откриха археолозите в Хераклея Синтика

Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:25

Започва фестивалът "Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“

На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..

публикувано на 25.07.25 в 07:35

Топлата вълна продължава и в петък

През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..

публикувано на 25.07.25 в 06:45

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18