Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акушерката Надежда Стаменова - за професията и чудото на новия живот

Снимка: Радио София

Надежда Стаменова е  от хората, които стоят зад развитието на болница „Надежда“. Неоспорим е приносът ѝ в създаването на Родилно отделение и облика на родилните зали в болницата. Изключително иновативна, професионалист, отдаден на грижата за жените и техните бебета. Активно работи в Родилна зала, води училищата за родители в болницата, води индивидуална подготовка за раждане на бременни и др.

Какви са предизвикателствата пред професията „акушерка“ днес? Какви са тенденциите?

За ролята на акушерката в процеса на раждане и подготовката на жената за този момент, Надежда Стаменова разказа в "Радиокафе".

"Не съм избирала професията си - тя ме избра", казва тя и не скри емоцията си при спомена за първото раждане, на което е присъствала, като съвсем начинаеща в професията си.

Разказва, че професията й е уникална с това, че дава началото на нов живот.

"Не самото медицинско обгрижване, а това че ти си там и се докосваш до новия живот, до началото на щастието на хората."

Освен специалист в областта на акушерството, тя притежава и познания в областта на лечение на зависимости и диплома за специален педагог от Софийския университет, "Управление на здравни грижи" във Факултета по обществено здраве. Учила е много и споделя, че би учила отново. Твърди, че време винаги има, но от особена важност е мотивацията, когато искаш нещо да направиш, да научиш или да промениш.

"На практика, когато човек работи, има своето семейство и отговорности, всичко допълнително "краде" от свободното му време. Затова мотивацията е много важна", смята Надежда Стаменова. Споделя, че в последните 2 години по време на Covid пандемията се е замисляла да изучава ландшафтна архитектура, да се занимава с градини, растения и съвсем различни от професията й неща.

"Може би тогава съм изпитвала нужда от една такава дзен-нирвана, защото за всички медицински специалисти това беше много тежък период. Но устоях на този порив и до този момент не съм започнала да се занимавам с това, поясни тя.

"Има родители, решени да преплуват океана, образно казано, да дойдат от другия край на земното кълбо, за да раждат вкъщи, при нас. Което за нас е чест, защото колкото и да сме черногледи, в България грижата за българската жена, бременната, бебето в България е на добро ниво", уверява специалистът.

Надежда Стаменова води и лекции за бъдещи майки, достъпни за всеки, който би желал да ги чуе - на живо или на запис.

По думите й, това е курс за предродилна подготовка, който има за цел да запознае бъдещите родители с това, което им предстои, така че спокойно, с увереност и със съзнание, че се прави най-доброто за тях, да посрещнат предстоящото раждане.

Целта на курса е да разбие паниката, страха и незнанието, които увеличават като през една огромна лупа това, което предстои, подчерта Стаменова.

Какви са тенденциите в сферата на акушерството?

"Наблюдава се тенденция, жените да предпочитат все повече естественото раждане", разкри тя и посочи, че докато преди време, предпочитано е било раждане с Цезарово сечение, днес може да се открие все повече информация за ползите от естественото раждане и все повече жени правят всичко възможно, подготгвяйки се всячески, това да се случи. Допълни още, че раждането вкъщи крие опасности, поради невъзможност от спешна реакция.

"Инфраструктурата в страната ни е такава, че затруднява транспортирането на пациентките от вкъщи до болнично или родилно отделение, където могат да окажат адекватна медицинска помощ, поради което това крие много рискове" смята Стаменова.

Специалистът разкри още, че това което плаши бъдещите майки главно е страхът от неизвестното и болката. Но "Все повече жени успяват да се доверят, че нещата при нас ще се случат с по-малко страх и болка", допълни тя.

В днешно време много рискове при раждането вече са изчистени, поради големия набор от съвременни инструменти и знания.

Предварителното проследяване на състоянието на плода и диагностиката, също свеждат рисковите ситуации до много нисък процент", твърди Стаменова.

За таткото, който би могъл да присъства на раждането на бебето, тя посочи, че ако той е подготвен, то неговото присъствие би се отразило позитивно в скрепяване на семейните отношения.

В заключение тя посочи, че е предвидена и следродилна подкрепа за младите майки - следродилен патронаж от акушерки в дома на родилката, с който се проследява следродилния период и възстановяването на майката.

"Тази услуга, която предлагаме, доста добре се възприема от жените и все повече се търси", каза в заключение Надежда Стаменова. 

А за щастието в професията разкри - то е като соленото и сладкото, човек сам избира от кое да опита. "Има щастливи и нещастни моменти в професията. Но ние обръщаме внимание на щастливите и те ще се умножават".
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50