Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В поредица лекции

В Дома на киното разказват за големите феномени в изкуството

В "Радиокафе" гостува лекторът Радослав Механджийски

Снимка: Дом на киното

Поредица от лекции за съвременно изкуство стартира в Дома на киното от 14 януари.
Първата тема е "Големите феномени в изкуството: От праистория до изкуствен интелект".
В предаването "Радиокафе" гостува един от лекторите - Радослав Механджийски, за да разкаже повече. 
Той разкри, че самата инициатива съществува вече 6 години, организацията, която стои зад нея, се казва "Art & culture today".
"Създатели сме аз и Теодора Константинова, нашата цел от тогава насам е да популяризираме съвременното изкуство, сред по-широка, непрофесионална аудитория", допълни той.
По думите му, изкуството е много разнообразно - то може да бъде изключително объркващо, предизвикателно, дръзко, на моменти напълно глупаво, а в други случаи изключително съществено и дълбоко. 

"Искахме да започнем да говорим за целия спектър на това  разнообразие на един наистина достъпен език, във формат - събитие, което е силно визуално. Неслучайно това се случва в кино, защото се използва цялата ширина на екрана, тъй като презентациите съдържат по 150 слайда, видеа. Всичко е подготвено така, че да отговорим на това изискване - образованието да е свързано и с някакъв вид ентъртеймънт, двете неща да са една сплав, в която забавлението не принизява по никакъв начин образователния характер, но той пък не е онзи класически, тежък, назидателен", поясни още Механджийски. Той посочи, че и досега темите са били много разнообразни.

"Имали  сме тема за съвременно изкуство и технологии, съвременно изкуство и природа, с екологичен акцент, за хумор и балкански нрави в съвременното изкуство, където акцентът е върху български съвременни произведения, които са значими, но и много забавни в същината си. Имали сме теми за опиатите, за големите загадки в изкуството, за обири и фалшификати и какво ли не", сподели лекторът и допълни, че над 60 теми са разработени до този момент.
Стига ли времето от 2 астрономически часа за тема като тази, която ще бъде представена  - "Големите феномени в изкуството от праистория до изкуствен интелект", която всъщност обхваща един огромен период?

"Очевидно тук не става въпрос за някакъв хронологичен преглед на всички феномени, целта е да установим връзките в самата причина да създаваме изкуство и начина, по който това го правим - условията за създаване на изкуство от самото начало до днес, дали има фундаментални промени и дали има нещо, което е останало същото. Дали праисторическите хора са имали мотивация, или причина да създават произведения и какво ги е подтиквало. И дали тази мотивация е различна от нашата в днешно време, или все пак има препокриващи се елементи", поясни Радослав Механджийски ▼.


Идеята не е хронологичен разказ, а именно връзките в миналото и днес. Поглеждайки през тях, ще открием когнитивните принципи, които са много сходни и самата символика е много сходна понякога, поясни още той, позовавайки се на интересната хипотеза на Александър Маршак, според която още тогава хората са били способни да откриват връзките между събития и обекти - да следят луната, знаейки, че тя има фази. Да знаят, че когато засадиш едно зрънце днес, след 6 месеца то ще се превърне в реално растение.

"В най-базисен план, ние правим същото нещо, нашият живот се ръководи от това, да организираме света, откривайки взаимодействието между обекти и събития във времето и пространството, само че ние го правим с много по-висока скорост, светът, в който живеем, е много по-комплексен, нашите цели, интереси и опит за реализация са много по-различни. И въпреки, че отстрани животът изглежда фундаментално различен, в основата си, процесите, които го движат не са чак толкова различни, което важи и за изкуството в някаква степен. И това е, върху което искаме да говорим и коментираме", допълни Механджийски.

Всеки желаещ да научи повече за тази интересна и трудно изчерпаема тема, може да посети лекцията "Големите феномени в изкуството от праистория до изкуствен интелект", тази събота - 12 януари, в Дом на киното от 16 до 18 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17