На 13 януари отбелязваме Деня на българското кино. Това е професионалният празник на всички, които работят за филмопроизводството у нас.
По този повод Катя Василева покани в студиото на Радио София директора на Националния филмов център Петър Тодоров и режисьорът Драгомир Шолев.
Те разговаряха за българското кино през изминалата 2022 година – постижения и предизвикателства, а също така и намеренията за настъпилата 2023-та.
2022 година беше успешна за българското кино, на фона на предишните две, които бяха доста тежки, отбеляза пред Петър Тодоров. Имаше 25 филмови премиери, в киносалоните български продукции са гледали 650 000 зрители - това е най-доброто постижение за последните 30 години.
Сред най-гледаните американски продукти имаше и две български заглавия - "Сърцето на машината" (шесто място) и "Петя на моята Петя" (9-о място).
"Разбира се за успеха на един филм има значение дали и как той ще достигне до публиката, както и фестивалите, подпомагането на киносалоните. В самата Агенция бяха разгледани около 420 проекта, свързани с филмовата индустрия, администрира близо 17,2 милиона лева. Навлизаме в 2023 година с надеждата да надградим направеното досега", посочи Тодоров.
Според Драгомир Шолев въпросът не е дали ще го има българското кино, а какво ще бъде то:
„Именно по това можем да спорим или да разговаряме. Мен това ме вълнува както и какво аз мога да направя, за да бъде по-добро българското кино, по-гледано, по-обичано.“
Липсата на приет нов бюджет се отразява на киноиндустрията отбеляза Тодоров, а според Шолев политическата не сигурност у нас влияе болезнено на творческите процеси. По думите на режисьора в България филм може да се направи за 4-5 години а ако разчиташ на държавата - за по-дълъг период.
"Всеки режисьор копнее да бъде харесван. Въпросът е от коя публика. Ако мислиш за филма като маркетингов продукт, ще останеш на повърхността. Киното не е буквар, по-скоро не е възпитател, а цели да докосне зрителя на интимно място, да го провокира, да го извади отвъд стандартното, да отвори врати на човешката душа", изтъкна Драгомир Шолев.
Петър Тодоров анонсира че на 13 януари по повод Деня на българското кино се предвиждат много и различни прожекции - както на родни, така и на копродукции, игрално, документално, анимационно кино.
До края на януари в киносалоните предстоят и премиерите на два български филма и един българо-испански.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..