Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елица Костова - директор на фондация "Edu Compass":

Обучението "Кариерно ориентиране" в полза на ученици и педагози

Снимка: Архив

Обучението по "Кариерно ориентиране" е в полза на онези, които желаят да се ориентират в каква посока да поемат след завършване на образованието си. Насочено е към ученици от 7. до 12. клас, училищни педагози и педагогически съветници. То е с практическа насоченост и не изисква предварителна подготовка.

Подробности за него научихме от Елица Костова от фондация "Edu Compass":
"Основната цел е да дадем инструменти, чрез които педагозите да помагат в класната стая за кариерното ориентиране на учениците. Инструменти, които "говорят" на езика на учениците, посрещат ги там, където са, тъй като те нямат много информация за професиите, насочват ги към това да бъдат вдъхновени, мотивирани, стимулирани, да се развиват в желана от тях сфера", посочи тя.
И допълни, че глобалната цел на това обучение е фокусирана към развитие на умения, с мисъл за кариера, която харесват, помага да избегнат деструктивното поведение и липсата на заинтересованост към учебния процес.

Тя поясни, че  в процеса на обучение се използва бордова игра "Моят кариерен път" в няколко части.
"Всъщност, чрез различни игри откриваме таланти, страст, ценности, правим кариерен профил, след което - досие на професия, свързана с кариерния профил, като говорим за различните начини да развиваме умения свързани с тази професия", подчерта тя. 

По думите й, бордовата игра се състои от борд, табло, от карти и съдържа различни активности, част от които се провеждат по групи и няколко индивидуални.
След като направят своя кариерен профил и изследват професии, педагозите ги декомпозират на различни умения и добиват яснота къде могат да им помогнат да се развият във и извън час, разкри още тя.
Относно интереса на учениците към практическото обучение, тя обясни, че да се дава избор на деца.

"Има ученици, на които това им е интересно, но те донякъде са ориентирани, и други, които не намират смисъл в това. От друга страна, интересът на педагозите към обучението е голям,  разкри тя и отново подчерта важността на това, че децата биват посрещани там, където са, от гледна точка на разбиране и интереси.
"Правим усилия да ангажираме и тези от тях, които са по-буйни и незаинтересовани към процеса", изтъкна тя.

Какъв процент от по-будните деца имат яснота в каква посока желаят да поемат, след завършване на училище?
"Ако погледнем един клас от 25 деца, със сигурност, сред тях има едни от 5 до 7, които са напълно ориентирани. За тях обучението също е полезно, защото макар и ориентирани към посока или професия, то им помага да структурират процеса на кандидатстване, на останалите помага да си изяснят своите опции, при тях се формира план - къде и какво ще учат, отбеляза Костова. 

Тя допълни, че помощ получават и онези деца, които нямат никакви идеи или пък имат много нереалистични идеи и представи.
Елица Костова сподели, че от разговорите с педагози, става ясно, че 50-60 процента от учениците имат яснота какво ще правят - как и къде да се готвят, какви са необходимите изпити, усилията, които трябва да положат. Някои от тях дори започват стаж, отиват към различни предприемачески програми. 

"Най-будните не просто знаят накъде ще се насочат, но и започват проактивно да правят крачки, другите пък имат кариерен план, който обикновено следват. Може да се каже, че повече от половината тръгват по избран за тях път"., каза в заключение Елица Костова.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55