Турнирът е безплатен, ще се проведе следващата седмица между 16 и 20 януари, а формата за регистрация, правилата и техническите изисквания може да намерите тук.
Както подсказва заглавието, тема на състезанието е разхищението на храна.
Участието е отборно, с по 2-ма до 6-има състезатели.
Когато изхвърляме храна, всъщност изхвърляме и природните ресурси, които са използвани за нейното производство, пакетиране и транспортиране, т.е. изхвърляме храна, вода, енергия и всъщност – пари, обясни пред Радио София Владимир Цветков от „Темпо“:
„Турнирът ще накара учениците да научат повече по темата, да вникнат по-дълбоко в проблемите по опазване на околната среда. Те могат да участват по всяко време. Продължителността по отговаряне на въпросите е около 30 минути. За победителите са предвидени и награди. Ако верните отговори на отборите са над 70%, ще дарим 1000 лева на Българската хранителна банка, чиято дейност е именно против разхищението на храни.“
Цветков обърна внимание, че около половината от разхищението на храна става вкъщи, не само в магазини и заведения.
Неоползотворяването, изхвърлянето на такива продукти, влияе както на климата, така и на местата, които са ни нужни, за да произвеждаме храни. Освен всичко друго, децата трябва да знаят, че е добре да си изяждат всичко и да спират водата, докато си мият зъбите, но това няма да реши проблемите с глобалното затопляне.
Трябва да се интересуват, да се замислят и да знаят повече по тези теми, подчерта Цветков.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..