Тази година отбелязваме 145 г. от основаването на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Макар кулминацията на честванията да е през декември, през следващите месеци предстоят много събития. А те започнаха, защото един от акцентите е посветен на дарителите на библиотеката. В основното фоайе на сградата вече могат да се видят издания, дарени от фондация „Вера Ганчева”. Самата тя е била директор на Националната библиотека и в колекцията й могат да бъдат открити 350 заглавия от българската и шведската литература.
В основата си, създаването на библиотеките е акт на благотворителност. Осъзнавайки нуждата от културен и просветителски напредък, българите след Освобождението, събират пари, за да създадат библиотеки. А попълването на книжния фонд започва и продължава именно с предоставянето на издания от частни дарители. Националната библиотека също поддържа тази философия и както казва нейният директор доц. д-р Красимира Александрова, тя продължава 145 г. - от създаването си.
„По-впечатляващи са частните дарители. Даряват и колекционери, когато преценяват, че тяхната колекция ще бъде съхранена по-добре в библиотеката. Това е един от ключовите моменти, защото интелигентните хора, които имат отношение към книгата, към четенето, към съхраняването на книжовното богатство си дават сметка, че библиотеката е мястото, където се полагат най-добрите грижи за опазване на книгите“, добави доц. д-р Красимира Александрова.
Тя посочи, че експертизата за редките и ценни издания е задължителна.
Национална библиотека разполага с 8,5 млн. документа. Този огромен масив, предопределя и понякога отказва от дарение.
Директорът на Националната библиотека доц. д-р Красимира Александрова отбеляза, че не може да определи най-ценните дарения, защото не винаги библиографската стойност е важна.
„Аз особено се впечатлявам от деца, когато даряват и нашата програма „Осинови книга“, е един от примерите за това“, каза тя.
През настоящата година, когато Националната библиотека чества 145-ата си годишнина, в специално обособени витрини в основното фоайе на сградата на културната институция, ще бъдат представяни някои от най-значимите и ценни дарения през последните 5 години. Част тези от колекциите са на проф. Вера Ганчева, проф. Александър Чирков и проф. Иван-Асен Златаров.
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..