Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичната библиотека отличи най-четени автори и най-активни читатели

Радио София е сред наградените медии за изминалата 2022 година

Снимка: libsofia.bg

БНР - Радио София е сред наградените медии, които най-атрактивно са представяли арт инициативите и кампаниите за насърчаване на четенето, книжовното наследство и дигиталните ресурси на Столична библиотека.

Осмите „Годишни награди“ бяха връчени днес и отчитат най-четените съвременни български автори и за най-активни читатели през изминалата 2022 година.

Читателската аудитория на една от най-старите културни институции на София и най-голямата публична библиотека в България вече наброява 81 хиляди. Само през миналата година са се записали нови 18 600 читатели.

Заетите книги за дома от софиянци са рекордните 530 хиляди, близо 1400 са посещенията дневно в библиотеката, а младите хора до 28 години са вече 63% от читателската аудитория.

Най-четените съвременни автори на българска литература се определят от читателската аудитория на Столичната библиотека въз основа на статистика от електронния каталог.

  • Писател на годината

Георги Господинов („Времеубежище“, „В пукнатините на канона“, „Физика на тъгата“)

  • Писател на годината – автор на най-четена книга

Захари Карабашлиев – „Опашката“

  • Най-четени автори на художествена литература са:

Виктория Бешлийска („Глина“, „Сърце“), Георги Бърдаров („Absolvo te“, „Аз още броя дните“), Здравка Евтимова („Кръв от къртица“, „Зелените очи на вятъра“, „Юлски разкази“)

Сред най-четените съвременни български писатели в библиотеката са: Владимир Зарев, Теодора Димова, Стефан Цанев, Алек Попов, Ивинела Самуилова, Деян Енев, Калин Терзийски.

  • Най-четен поет – Иван Ланджев („Ти, непрестанна новина“, „Ние според мансардата“, „По вина на Боби Фишер“)
    Следват проф. Амелия Личева („Зверски кротка“, „Трябва да се види“, „Моите Европи“) и доц. Йордан Ефтимов („Още ли не са открили отсъствието ми“, „Доказани теории, окончателни експерименти“, „Сърцето не е създател“).

Сред най-четените автори на поезия са още: Кристин Димитрова, проф. Пламен Дойнов, Мирела Иванова, Недялко Йорданов, Георги Борисов , Силвия Чолева, Бойко Ламбовски, Аксиния Михайлова.

  • Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература – проф. д-р Петър Стоянович („Фердинандеум“, „Между Дунав и Нева“, „Сборник по повод 70-годишнината от блажената кончина на Н. В. Борис III цар на българите (1943-2013)“, „Междуцарствието, кризата и битката за българския трон (1886 – 1887)“. Следват Тони Николов („Спомнена София“, „Бленувана София“) и проф. Вили Лилков („Погубената България“, „Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност“, „Доблест и наказание“, „Стопанските абсурди на българския комунизъм“)

Сред най-четените автори на научна и научнопопулярна литература са: Юлияна Антонова-Мурата, Стойчо Керев, Симеон Идакиев, проф. Пламен Павлов, Слави Панайотов, Мадлен Алгафари, Иван Михалев и Елина Цанкова.

Награда за най-четен автор на биографични книги – Катя Зографова („Бележити жени на / за България – От Кера Тамара до Петя Дубарова“, „Фани Попова-Мутафова – житие и страдание“)


  • Най-четен автор на детска литература – Катя Антонова (поредицата за феята Ванилия). Следват Цвета Брестничка („Небивалици с буквите от А до Я“, серията „Вълшебната гора“ и книгата „Истории с крачета“) и Слави Стоев (поредицата „Лиско Лис и приятели“ и книгите „Играчките на Моника“ и „Сбогом, Страшен чехъл!“)

Сред най-четените детски писатели са: Мая Дългъчева, Магдалена Такачова, Николай Пенчев, Милен Хальов, Петя Кокудева, Петя Александрова, Юлия Спиридонова.

Специалната награда на директора на Столичната библиотека е за проф. Кирил Топалов.

  • Отличени са и най-активните читатели:

Читател на годината – Станимира Дойчинова (екскурзовод в НИМ)
Читател на годината (дете) – Виктор Попов (8 год.)
Читател на годината – категория ученици – Александра Петрова (18 год.) 
Най-четящо семейство – семейство Добреви

От медиите наред с Радио София награди получиха БНТ Новини, Нова телевизия, bTV „Тази сутрин“, както и журналистката Силвия Недкова от сайта „Площад Славейков“.

През 2022 г. са предложени на читателите близо 21 000 нови заглавия на книги, като 25 % от тях са на български класици и съвременни автори, отчитат още от Столичната библиотека.

През последните години е засилено търсенето на нова българска художествена литература, на издания, свързани с актуални проблеми на съвремието, приложна психология, медицина и здраве, политически науки, история, езотерика, книги за самопознание, екология, спорт и пътешествия. И през 2022 г. на особена популярност се радват мемоаристиката, биографиите и автобиографиите на наши известни обществени личности и популярни арт звезди.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17