България сформира първия си национален отбор по киберсигурност с таланти между 14 и 25-годишна възраст. Подкрепа за това оказва Министерството на електронното управление.
Целта е страната ни за пръв път да участва на Европейското първенство по киберсигурност (EU Cybersecurity Challenge -2023) което ще се проведе през октомври т.г. в Норвегия. То се организира от ENISA(Агенция на Европейския съюз за киберсигурност) с амбицията да предизвика най-големите млади таланти в областта на киберсигурността и киберзащитата в цяла Европа.
До момента престижният кибер форум е имал седем издания. През 2022 г. лидер сред участниците става отборът на Дания.
Повече подробности пред Радио София разказаха Петър Кирков - националният координатор по киберсигурност за България, и Евгени Събев – главен треньор и организатор на отбора (▼).
В отбора ще има 5-има души до 20 години и 5-има - на възраст между 20 и 25 години.
По време на официалното състезание ще има различни задачи, които ще тестват различните качества на участниците. Затова те трябва да разбират от уеб, хардуерни технологии. В третия ден от първенството ще има екипи които ще нападат и ще се защитават, обясни Кирков.
От началото на кампанията има голям интерес и доста запитвания. По темата има достатъчно материали и публикации. Много от младите хора вече имат познания.
Киберсигурността е в основата на дигитализацията. Когато хората малко знаят за тази дейност, те се страхуват от цифровизацията, дори от технологиите като цяло, коментира Събев. Той допълни, че ако дадена компания спонсорира участието на българския отбор, ще има възможност да представи дейността си, с което да привлече за работа най-добрите от кибер талантите.
Установен е дефицит на такива специалисти не само у нас, а и в цяла Европа.
Освен всичко друго това европейско първенство ще постигне и тази цел – ще увеличи интереса на младежите към тази сфера на дейност.
Целта на България е не само участието на наши младежи на първенството през октомври 2023-та, а и през всяка следваща година, изтъкнаха Петър Кирков и Евгени Събев.
За да научите още по темата, чуйте разговора на Данаил Конов.Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..