Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обжалват решението на СОС за зони с ниски емисии в центъра на София

Снимка: Георги Нейков, БНР

Група ищци, сред които сдружение „За Земята“ и засегнати граждани, обжалват в съда решението на Столичния общински съвет от декември 2022 г. за приемане на Наредба за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух на територията на гр. София. 

Причината е, че ставаме свидетели на наредба, която не гарантира прилагането на ефективни мерки за постигането на стандартите за качество на въздуха в най-кратък срок, при това без да се засягат прекомерно правата на гражданите.

Процесът на обжалване няма да спре изпълнението на решението на Столична община и няма да попречи на евентуални ефекти от ограниченията в този им вид. Целта на заведеното дело е да се постигне реално работещо решение за чист въздух в града

Зоните с ниски емисии (ЗНЕ) са мярка, която доказано намалява замърсяването на въздуха и се прилага успешно в редица държави.

Към средата на 2022 г. 320 европейски града ограничават замърсяващите превозни средства, допълват за БНР от „За Земята“. До 2025 г. се очаква броят на ЗНЕ на континента да нарасне с 58%, достигайки 507, според данни на Clean Cities Campaign.

Убедени сме, че зони с ниски емисии в София трябва да има. Мерките в столицата дори са непростимо закъснели и неамбициозни, като идват цели 6 години след решението на Съда на ЕС, че страната не постига нормите за чист въздух.  През ноември 2022 г. изтича и крайният срок, в който според решение на българския съд Столична община трябваше да е предприела съразмерни мерки за предотвратяването на замърсяването на въздуха. Вместо това хората в най-населения град в България продължават да дишат коктейл от замърсители от битовото отопление на дърва и въглища и от транспорта.


Снимка: БГНЕС

Решението за ЗНЕ не бе взето на база на достатъчно задълбочени анализи и прогнози и в същността си тя не гарантира работеща, ефективна и справедлива мярка за по-добър въздух в града, твърдят още от еко организацията.

„Наредбата най-вероятно няма да подобри качеството на въздуха за отделните жалбоподатели, дори е възможно ситуацията за някои да се влоши чрез преместване на горещите точки на замърсяване в районите им на живеене. Столичната община не е разгледала тези опасения в своя анализ. За други граждани ще възникнат ограничения, без да е ясно дали изобщо ще бъдат полезни“, казва Ивайло Попов от екип „Въздух“ в „За Земята“.

 „С въвеждането на зони с ниски емисии Столична община трябва да осигури постигане на съответствие със закона. Ограничаване  на правата на гражданите е допустимо, доколкото това е необходимо за постигане целта на закона - това е принципът на съразмерността. Неспазването на този принцип е законово нарушение”,  коментира Александър Коджабашев, адвокат на жалбоподателите по делото.

Въздухът в София е вреден за всички жители на града, независимо дали шофират всеки ден с най-стария автомобил или полагат допълнителни усилия за ограничаване на личния си екологичен отпечатък, разясняват още от сдружението. И припомнят, че България има една от най-лошите здравни статистики в Европа по отношение на свързаните с качеството на въздуха заболявания, с над 15 000 преждевременни смъртни случая годишно. 

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НДК е с нов директор

Проф. Надя Миронова встъпва в длъжност като изпълнителен директор на Националния дворец на културата от днес. Тя заема мястото на Андрияна Петкова. Проф. Надя Миронова е доктор по социално управление, декан на факултета "Управление и администрация" в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), хабилитирана по управление и бизнес..

публикувано на 21.01.25 в 19:37
Ако сте по-смел може и да се борите с мечката за здраве

24 януари е неучебен за учениците в Перник

Учениците в община Перник няма да учат на 24 януари. Денят е обявен за неучебен заради 31-ия Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва”. Един от акцентите в програмата на фестивала е младежката "Сурвакариада", в която участват ученици от пернишките училища.  Близо 1500 ученици от 22 училища в община Перник ще вземат участие в най-мащабното..

публикувано на 21.01.25 в 17:49

Ще променят организацията на движение на автомобили в кв. "Обеля"

Предстои промяна в организацията на движение по улиците в столичния кв. "Обеля", подготвена от проектантите на ОП "София-проект". По този повод кметът на район "Връбница" Румен Костадинов отправя покана за обществено обсъждане на проекта, което е предвидено за 24 януари в зала на 140-то средно училище "Иван Богоров" от 18:00 ч. "Очакваме..

публикувано на 21.01.25 в 14:35
В инцидента е участвало и такси

Верижна катастрофа в центъра на София, сред тях е и колата на Гергана и Соломон Паси

Катастрофа с няколко автомобила в центъра на София. Инцидентът е станал снощи на кръстовището между булевардите "България" и "Черни връх", и улица "Фритьоф Нансен", разказват очевидци във Facebook групата "Катастрофи в София". По техни данни инцидентът е предизвикан от лек автомобил "Ауди", който преминал на червен светофар...

публикувано на 21.01.25 в 09:14
Клипът е направен с хумор, но дава и съвети

Столичната община продуцира клипове с наши шампиони в кампания за безопасност по пътищата

През 2024 г. Столичната общината е финансирала 48 проекта за безопасност на движението на стойност 274 808 лв ., които са за изграждането на площадки и кабинети за безопасност на движението в детски градини и училища. Разположени са 4 нови камери за следене на скоростта , а в процес на поставяне са още 8. Плановете са да се улесни..

публикувано на 20.01.25 в 14:58

Временно е туширана кризата с педиатрите в Детското отделение в Перник

Временно е туширана кризата в Детско отделение в Перник. Заради болничен отпуск на трима от педиатрите, болницата не беше в състояние да осигури 24-часова лекарска грижа за малките пациенти. Осигурени са педиатри, които да покрият дежурствата за февруари, каза директорът на МБАЛ "Рахила Ангелова" Емил Ненков: "Говорили сме с педиатри от доболничната..

публикувано на 20.01.25 в 13:35

Януарските сметки за парно ще са по-високи спрямо декември, но с колко?

За януари сметките за парно и топла вода ще се по-високи. Теоретично с около 24%, реално с около 18%, каза Кремен Георгиев, бивш изпълнителен директор на "Топлофикация София" и председател на Асоциацията на топлофикационните дружества, в интервю пред БНР. Остават още десетина дни до края на януари, средната температура  е с 0,7 градуса..

публикувано на 20.01.25 в 11:56