Скаутите не са измислени от американците, колкото и филмите да всяват подобни заблуди. Организацията им е идея и първа реализация на англичаните, от 1907 година.
Създател е бившият военен Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел (по-късно получил титлата сър). Заслугите му са безспорни – за пръв път обръща внимание на децата под 18 години, приносът му е в тяхното организирано младежко движение.
В България скаутското движение се привнася само 4 години по-късно – през 1911-а. Прекъсването е от 1943 до 1990 година, когато социалистическите страни въвеждат пионерските организации.
Днес в света скаутите са 40 милиона.
Това разказа пред Радио София Живко Жечев (▼) , един от активните доброволци в Българското скаутско движение.
Той подчерта, че скаутите не са обвързани политически и религиозно.
Осемгодишно дете може да натрупа завиден опит, благодарение на скаутските лагери, срещите с други култури и етноси. Децата се забавляват не само с игрите, но и заради различните други участници.
В лагерите телефонът не се скрива, а задължително се изоставя, а изработката на различни предмети със собствените ръце присъства постоянно в програмите. Децата се учат не само как да си построят палатката и да запалят огън, но и да си изработят сушилнята, например, да изградят мивката (е, с помощта и на възрастен) и т.н.
Организацията е от 600 члена, от които около 200 са доброволците, които имат различни професии.
Програмата не е инцидентна. Децата всяка седмица се събират на открито или закрито и имат занимания. Всеки клуб сам определя събитията и ангажиментите за годината.
Най-големият скаутски клуб е в Русе. Във Варна има 4 формации.
В София клубовете са два – „Кафяв мечок“ и „Планинец“.
Вторият е съвсем нов и за него се приемат членове на възраст 12-15 години.
Скаутските принципи са:
„Всяка година избираме социална кампания, която да промотираме и поддържаме. Освен това действаме съвместно и с други неправителствени организации за помощ, децата се учат на самостоятелност и креативност. Научаваме малките скаути на умения и добри дела неусетно, с игри“, каза още Живко Жечев.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..