Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е начинът да бъдат изхвърляни опасните отпадъци

Снимка: Архив

Опасните отпадъци - какъв е правилният начин да бъдат изхвърляни, кои са символите, на които да обръщаме внимание върху опаковките. Подробности пред Радио София разказа Ралица Ангелова, изп. директор на фирмата, която събира опасните отпадъци от домакинствата.

Тя сподели, че те притежават различни свойства като запалимост, токсичност, корозивност и не на последно място е тяхното негативно въздействие върху околната среда. Освен това изхвърлянето им в контейнерите за твърди битови отпадъци поставя в риск както всички преминаващи, така и хората, които се занимават с обработката на твърдите битови отпадъци.

"В едни по-агресивни почистващи препарати или дезинфектанти ние виждаме знаците за опасност на опаковката. Тези пиктограми са ясно различими, тоест не е трудно да се сети човек за какво става въпрос, те са ромбоидно поставени квадрати с червен кант, в който е посочен знака за опасност", поясни Ангелова. Тя добави, че дори една белина може да нарани кожата ни, а ако я използваме в големи количества в затворени помещения тя отделя токсични вещества във въздуха и можем да получим негативна реакция.

Системата за извозване има телефон 0700 11 750, който в работни дни от 9 до 18 часа е на цената на един градски разговор и където всеки може да получи информация за опасността на веществото, за разположението на мобилните пунктове, графика, както и да подаде заявка за извозване от посочен адрес. Системата е достъпна и за хора, които са трудноподвижни, или по някаква друга причина не могат да предадат отпадъците до мобилните пунктове.

Графиците се публикуват както на страницата в интернет и фейсбук, така и на страниците на Столичния инспекторат и Столична община.

"Публикуваме най-актуалната информация, тоест когато се разположи пункта ние пускаме локация, така че през навигацията гражданите да могат много лесно да намерят пункта и същевременно ако има някакви промени, които са се случили буквално вечерта преди разполагането му, гражданите ще бъдат информирани", сподели Ангелова.

Тя посочи, че към 31 декември 2022 година общото събрано количество за цялата страна достига почти 113 тона. Вече могат да се приемат и лекарства, но единственото условие е общото им количество да не е по-малко от 1 кг.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Танцовият пърформанс "Drag ON" forever ще се играе в София, Габрово и Бургас

През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..

публикувано на 02.04.25 в 14:20

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34