Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв е начинът да бъдат изхвърляни опасните отпадъци

Снимка: Архив

Опасните отпадъци - какъв е правилният начин да бъдат изхвърляни, кои са символите, на които да обръщаме внимание върху опаковките. Подробности пред Радио София разказа Ралица Ангелова, изп. директор на фирмата, която събира опасните отпадъци от домакинствата.

Тя сподели, че те притежават различни свойства като запалимост, токсичност, корозивност и не на последно място е тяхното негативно въздействие върху околната среда. Освен това изхвърлянето им в контейнерите за твърди битови отпадъци поставя в риск както всички преминаващи, така и хората, които се занимават с обработката на твърдите битови отпадъци.

"В едни по-агресивни почистващи препарати или дезинфектанти ние виждаме знаците за опасност на опаковката. Тези пиктограми са ясно различими, тоест не е трудно да се сети човек за какво става въпрос, те са ромбоидно поставени квадрати с червен кант, в който е посочен знака за опасност", поясни Ангелова. Тя добави, че дори една белина може да нарани кожата ни, а ако я използваме в големи количества в затворени помещения тя отделя токсични вещества във въздуха и можем да получим негативна реакция.

Системата за извозване има телефон 0700 11 750, който в работни дни от 9 до 18 часа е на цената на един градски разговор и където всеки може да получи информация за опасността на веществото, за разположението на мобилните пунктове, графика, както и да подаде заявка за извозване от посочен адрес. Системата е достъпна и за хора, които са трудноподвижни, или по някаква друга причина не могат да предадат отпадъците до мобилните пунктове.

Графиците се публикуват както на страницата в интернет и фейсбук, така и на страниците на Столичния инспекторат и Столична община.

"Публикуваме най-актуалната информация, тоест когато се разположи пункта ние пускаме локация, така че през навигацията гражданите да могат много лесно да намерят пункта и същевременно ако има някакви промени, които са се случили буквално вечерта преди разполагането му, гражданите ще бъдат информирани", сподели Ангелова.

Тя посочи, че към 31 декември 2022 година общото събрано количество за цялата страна достига почти 113 тона. Вече могат да се приемат и лекарства, но единственото условие е общото им количество да не е по-малко от 1 кг.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15