Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички болежки се забравят на сцената

Илко Градев и Владимир Михайлов представят на живо в студиото джипси-суинг албума "Ноти за Джанго": 

"Обикновено се чустваме спокойни, но и нетърпеливи. Албумът на Петър Койчев трио се базира на хармониите на френския суинг от 30-те и 40-те. Мелодиите са авторски на Петьо Койчев.

В тази формация, албумът е първи, триото е от няколко месеца. Проф. Веселин Койчев ще е специалният ни гост. Идеята дойде от десетина години. От парче на парче се влюбих в тази музика. Тя винаги е била много танцувална и е своеобразен отговор на суинга, който идва от Америка.

Музиката е суперадекватна и неостаряваща и днес. "Майна суинг" е препратка към "Minor Swing" на Джанго от бендлидера ни, който е от Пловдив." (Илко Градев и Владимир Михайлов) 

"Обединени от общата си страст се събрахме заедно, харесва ми звученето ни. "Танголоджи" и останалите инструментали пренасят слушателите в европейския джаз от 30-те на миналия век." (Петър Койчев)

"Виждаш трепет и щастие в очите на хората, те са докоснати от тази музика. Забавляваме се, докато свирим. (Илко Градев) Възрастовата граница на слушателите ни е от шестокласник до средно-млади хора. В началото слушат внимателно, навлизат в света на красотата и на приятелството." (Владимир Михайлов)

"Всички болежки се забравят на сцената. Задачата ни е да заразим публиката с това, което правим. Всяка епоха има своя стил. Джипси-суинг музикантите обикновено са с костюм с бяла риза, тиранти и бомбе." (Илко Градев и Владимир Михайлов, които изпадат в лек спор кой ще е с бомбе:) 

"Ще изпълним и джаз-стандарти в стил джаз-мануш или "цигански суинг". Джанго е измислил този магнетичен и атрактивен стил. Специалният ни гост е моят баща и учител по китара, той ще е много добро допълнение към нашето трио. В този стил, характерната формация е с поне 2-3 китари. Съсредоточаваме се към музицирането, нямаме специална сценография." (Петър Койчев)

"Музиката ни е жива, след темата следват импровизации, които не знаем къде ще ни отведат. Не знаем как ще свършим, ориентираме се по езика на тялото. Понякога се записваме, понякога не. Представянето е тази вечер, 21 януари, в клуб "Грамофон". (Илко Градев и Владимир Михайлов)  


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49

Същността на К-попа е във връзката на музикантите с феновете

Посолството на Република Корея в България съвмесно с медийната група „Seoul Shinmun“ организират 2024 K-POP COVER DANCE FESTIVAL  на 29-ти юни от 19:00 във Воения клуб в София.  Представят ни го Мун Чанг-хо - продуцент от Сеул Шинмун и основател на фестивала,  Даниел Сергилов, член на Токсик,  София Елефтериу, Посолство на Република Корея :..

публикувано на 29.06.24 в 11:27
Мария Тарашманова

С компания е винаги по-приятно

Създателката на един от най-популярните канали за пътешествия в YouTube и блогове в социалните мрежи – Ramble with Tarashmanova (в превод „Скитай с Тарашманова“) – с първата си книга за почитателите на спонтанните пътешествия – пътеводителя  „България. Скитане из рая на Земята“: "Обикалям из покрайнините. При първото ми посещение на Пирин се..

публикувано на 29.06.24 в 10:27