Освен наръчника, проектът е включвал и кампания от три събития, които са се провели през ноември 2022 г.
"Младите и бизнесът произвеждат отпадъци, които или не биват изхвърлени изобщо, или изхвърлени по грешен начин. Това беше първата ни мотивация, а другото нещо е, че медиите в днешно време ни представят проблеми, които ги намираме за огромни. Не става дума само за климатични промени, става дума и за войната в Украйна и какво ли още не. Идеята на наръчника и на тази серия от събития беше да върнем самочувствието на хората, че контролът е в техните ръце", сподели Узунов.
По думите на Ринков наръчникът е начин, по който хората да си дадат сметка какви неща съществуват и какво може всеки да направи по начин, по който му е удобен за опазване на околната среда. Той подчерта, че създателите на проекта не са екоексперти, а са професионалисти в различни области, но са представили устойчивия начин на живот по начин, който да бъде приятен за четене и разбиране от хората.
"Причината да говорим повече за младежи е, че този наръчник касае известна промяна в начина на живот и това не е нещо, което обикновено очакваме от по-възрастните хора. По принцип и от доста от младежите не го очакваме, но да приемем, че може да е по-лесно да разбием нечий светоглед", посочи Ринков.
По думите им една от основните идеи е когато тръгваме на път да взимаме по-малко дрехи, за да перем по-малко и по този начин да пестим вода. Създаването на нови навици, като например здравословното хранене в началото са трудни, но ако се изградят може дори да спестяват пари.
"Всички хора в екипа осъзнахме в различни аспекти колко неустойчив начин на живот водим. Започнахме да прилагаме тези точки от наръчника по различни начини и това нещо води до удовлетворение, до промяна на навици, до начин на мислене", подчерта Ринков.
Наръчникът е достъпен онлайн и е напълно безплатен на сайта jef-bg.org, както и на страницата на Европейско младежко движение - България.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..