"Нашето изследване се подчинява на т. нар. "издръжка на живота" или необходим нетен месечен доход за издръжка. Той се определя съобразно потребителската кошница и в тази потребителска кошница има включени необходими стоки и услуги за едно нормално възпроизводство на един член от домакинството. В случая говорим за работещ и необходимия месечен доход за издръжка на едно работещо лице, който в края на месец декември достига 1351 лв", посочи Иванова.
Тя добави, че брутната заплата за издръжка, която това лице трябва да получава е 1741 лв. Необходимият разход на тричленно домакинство е 2432 лв. и това са необходимите средства, с които това семейство може да си позволи един приемлив начин на живот, който не излиза извън средните национални параметри за страната. 68% или две трети от работещите по трудово правни отношения не достигат заплата, необходима за издръжка.
По думите й, след направено проучване в големите търговски вериги, 20-те жизненоважни стоки, които трябва да присъстват на нашата трапеза, съобразно минималната потребителска кошница можем да си ги купим 6.6 пъти с една минимална работна заплата. Нарастването на цените им е с 50.4% спрямо 2022 г.
"Изразено в евро, 54 евро са необходими към този етап за да покрием тази малка потребителска кошница. Наред с това в Румъния е по-малка с близо 8 евро същата тази малка потребителска кошница. Претеглено с минималната работна заплата в Румъния, която е 615 евро, тази потребителска кошница там може да се купи с минимална работна заплата 11 пъти", посочи Иванова.
Тя отбеляза, че първото, което трябва да се направи е приемането на Закона за държавния бюджет 2023 г. Удължаването на държавния бюджет от страна на служебното правителство е довело до недофинансиране на много от бюджетните сектори. Освен това трябва да има и втора актуализация на минималната работна заплата, като КНСБ още миналата година са настоявали тя да бъде 850 лв.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...