Кулата е открита през 1949 година, като през 50-те години на миналия век са направени археологически проучвания. Идеята е била тя да бъде вписана в новата сграда, която се е строяла на ъгъла на ул. "Екзарх Йосиф" и бул. "Мария Луиза", която сграда тогава е трябвало да бъде на станен Музея на София, но това не се случва.
Съоръжението е част от втория строителен крепостен пояс на Сердика, като някои автори го свързват с Юстиниян Първи. Тя е имала отбранителна функция с оглед защитата на населението в рамките на крепостта.
"Кулата е запазена в автентичната си височина, разбира се направена е консервационна запечатка както навсякъде. Тя така или иначе се намира в закрито пространство и на нея не й влияят климатичните условия", каза Иванов.
Той сподели, че идеята е тръгнала от това да се обнови експозицията на две витрини в района и така са решили да представят кулата по малко по-модерен и иновативен начин. Целта е да се привлече най-вече младата публика. За хората в неравностойно положение, в случая с нарушено зрение, ще бъдат създадени текстове на брайлов език.
"Този продукт ще бъде доста иновативен и интерактивен. Идеята е освен да гледаме 3D-то ние да можем да правим някои неща, да не стоим статично. Един вид ще атакуваме кулата или ще строим стената. Ще заснемем и въоръжение, което да бъде представено на екран", посочи Иванов.
Крайният срок на проекта е до края на 2023 година, но идеята е ако има възможност той да бъде открит на деня на София, който е на 17 септември.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..