Кулата е открита през 1949 година, като през 50-те години на миналия век са направени археологически проучвания. Идеята е била тя да бъде вписана в новата сграда, която се е строяла на ъгъла на ул. "Екзарх Йосиф" и бул. "Мария Луиза", която сграда тогава е трябвало да бъде на станен Музея на София, но това не се случва.
Съоръжението е част от втория строителен крепостен пояс на Сердика, като някои автори го свързват с Юстиниян Първи. Тя е имала отбранителна функция с оглед защитата на населението в рамките на крепостта.
"Кулата е запазена в автентичната си височина, разбира се направена е консервационна запечатка както навсякъде. Тя така или иначе се намира в закрито пространство и на нея не й влияят климатичните условия", каза Иванов.
Той сподели, че идеята е тръгнала от това да се обнови експозицията на две витрини в района и така са решили да представят кулата по малко по-модерен и иновативен начин. Целта е да се привлече най-вече младата публика. За хората в неравностойно положение, в случая с нарушено зрение, ще бъдат създадени текстове на брайлов език.
"Този продукт ще бъде доста иновативен и интерактивен. Идеята е освен да гледаме 3D-то ние да можем да правим някои неща, да не стоим статично. Един вид ще атакуваме кулата или ще строим стената. Ще заснемем и въоръжение, което да бъде представено на екран", посочи Иванов.
Крайният срок на проекта е до края на 2023 година, но идеята е ако има възможност той да бъде открит на деня на София, който е на 17 септември.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..