Искра Милкова, креативен директор на конкурса и вокален педагог на Х Factor - България, и Борис Самаринов, секретар на читалището разказаха подробности в ефира на Радио София.
"Въпросът, който стоеше преди да създам конкурса беше как да научим младите таланти, нашите бъдещи артисти и изпълнители на критериите, които шоубизнесът и музикалният пазар имат към тях. През по-голямата част от тяхното развитие мястото им за изява са само читалищни сцени и конкурси, но те са по-концертен тип сцени. Докато след това, като артисти и изпълнители те трябва да бъдат по клубове, в различен тип атмосфера. В школите, като тази която аз имам повечето педагози преподават вокално майсторство, но да си добър артист е синтез от много качества", коментира Милкова.
Самаринов отбеляза, че хората, които се занимават с музика нямат достатъчно поле за изява, не се организират достатъчно мероприятия и концерти, а по думите му "изкуството в училища е изтикано някаде в ъгъла".
"Форматът е нещо много бляскаво и за да можеш да си успешен трябва да си натрупал достатъчно опит", допълни той.
"Във фейсбук страницата публикуваме всички, които са подали заявка. Те имат право да си споделят записа и ние да им го популяризираме чрез този канал, където техни близки го лайкват, но това не влияе на тези, които ще продължат. Това е възможност просто да се изявят, но ще има обаче награда на публиката", каза Милкова.
Официално кандидатите са 15 във всяка възрастова група, но с времето ще бъдат увеличени до 18, тъй като до момента кандидатурите са били над 140 от цялата страна. Част от журито са Михаела Филева и Етиен Леви, както и много известни музикални педагози.
Конкурсът е насочен към деца и юноши от 5 до 18 години и е безплатен. Той е отворен и за деца от Украйна, а в това издание срокът е бил от 15 декември 2022 г. до 15 януари 2023 г. Първото издание на NEXT ARTISTS ще се състои на 11 и 12 февруари 2023 г., като входът е безплатен.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..