Мобилното студио е от Благотворителния #гудгейм стрийм: онлайн денонощно събитие, което ще продължи 126 часа без спиране и ще се излъчва в Twitch канала. В него ще се включат над 40 участници и различни теми, като започнем от йога за гeймъри, минем през уроци по програмиране с MindHub и DevHunOne, продължим със създаване на арт за игри с някои от най-успешните български художници и стигнем до игра на любимите ни игри като The Last of Us или Call of Duty. Направено дарение може да ви даде възможност да премерите сили с актьора Кито, който влиза в обувките на любимия ни Dota 2 стриймър. А за стратезите – вечният капитан на българския волейболен отбор – Владо Николов, очаква най-смелите в сблъсък в играта Heroes 3. Събитието започва на 26.01 и продължава до последния час на януари, а цялата програма може да намерите тук.
Събраните средства ще бъдат използвани за откриване на зала в София, оборудването ѝ с последно поколение техника, разширяването на екипа на Фондация DevHubOne и създаването на полезни образователни материали и тяхното споделяне онлайн. Достъпът до всичко това ще бъде безплатно за всички ученици и младежи, които искат да се развиват в гейм дев индустрията в България.
Първата подтема в предаването е YouthSpeak Forum, чието седмо издание ще се проведе на 25 февруари 2023 г. Това представлява социално-ориентирано събитие, което се стреми да запознае и популяризира сред младите хора 17-те Целите за устойчиво развитие на ООН – Лия Йовева от най-голямата младежка организация AIESEC, като в България те са единствената неправителствена организация, която пряко си партнира с ООН:
"Форматът ни е международен. Спрямо държавата се избират целите. В България това е качественото образование. Имаме лекционна част и дискусионен панел. Накрая има работилници. Развиваме меките и твърдите умения - как да ги съчетаем на практика. Дали имаш да работиш в екип, но и да правиш съдържание за социални мрежи и не само. Хубаво е всеки да умее да презентира себе си. Един от фокусите е как да се брандираш. Чрез личен пример се опитваме да достигнем правилната аудитория. 17-25 годишни. Създаваме общества и показваме на съмишлениците си, че в университетите имаме дейности с резултати, но и се забавляваме.
Следват "Балканци в космоса" - разказвателен подкаст, който се доближава много до класическата радио пиеса. Хората, които ще чуете, играят роли, има сюжет, мистерия, развръзка – интервю с един от създателите Симеон Димитров и Андрей Андров:
"Разказвателният подкаст е фикшън, чувате героите, ролите, които носим. Това е ролева игра, записана и курирана за тези, които ще ни слушат. Той е общодостъпен. Винаги има разказвач, който синтезира идеята. Това е една кооперативна организирана разказана история. Тази фантазия се стандартизира от ролевата игра. Всички играчи, без един, вземат роли. Разказвачът вижда всичко, той е като рефер на забавлението, прави така, всеки един да има своя момент.
Играта е страхотен начин да развиваш въображение и социални умения. Комедията е и мистерия. В далечното бъдеще, Балканският Консорциум е единствената политическа сила, обединил голяма част от галактиката. Аграрната странция Дружба 5342, която изнася свръхиндустриални количества хранителни ресурси към други планети, страда от саботажи. Екипажът на Junak 5, който се състои от едва двама члена, е нает за да разследва, а това ги забърква в каша с галактически размери. Големият финал е следващият четвъртък.
Заглавието идва от последната реплика в последната част. Визията е на студио "Тояга", правят комикси и анимация."
С нас е и 19-годишният Васил Анастасов, основател на Фондация DevHubOne, за която фондонабира събитието:Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..