Минно-геоложкият университет става на 70! Подвижното ни студио е в техния музей на уникалните кристали. Първите ни гости са доц. д-р Борис Вълчев - декан на Геолого-проучвателния факултет и проф. Вили Лилков:
"Освен този музей, имаме още два - по минералогия и петрография и по геология и палеонтология. Всички любители на кристалите, минералите, фосилите, рудите са добре дошли да ги видят. Имаме посещения на различни ученици от цялата страна в кристалната пещера и аметистовата зала.
Единият от музеите е по геология и палеонтология. Като бях дете, баща ми разказваше за динозаврите, после брат ми оцветяваше фигурите им. Като ме питат "с какво се занимаваш", казвам "с умрели животни". Полагам всички усилия да се запази интереса към миналото." (доц.Вълчев)
Проф.Лилков: "Помня атмосферата на първостроителите. Интересно е да се видят реакциите на децата в музея на уникалните кристали: тичат, преди да се успокоят. Тук има различни специалисти, от всеки има какво да се научи. Има музейна сбирка по физика - събрахме уникални измерителни прибори. Студентите учат в музейна среда. Освен Политехническият музей и нашият, няма подобен. Нашите музеи са достъпни онлайн.
Радваме се на много добро отношение от бизнеса. Казвам на студентите си, че човек се храни с това, което е над земята, но забогатява с това, което е под земята."
Продължава доц.Вълчев: "97% от завършилите студенти намират веднага реализация в бранша! Имаме студенти, които работят по цял свят, дипломите ни са признати навсякъде. Изискванията са доста сериозни, иначе няма как да се получи добро заплащане. Биоотехнологията и геоинформатиката са специалности от новия век. Факултетът ни включва 8 специалности. Техническото и геофизичното осигуряване, но и специалности, свързани с рекултивация."
"Търсенето на води, свлачищата - при всичко това се намесват нашите специалисти." (проф.Лилков) "Специалистите ни изграждат тунели. Емблема на нашия университет е проф.Стоян Братоев, човекът-метро. Преподавайки, той си подбира най-добрите - вентилация, осветление, управление.
Когато се появят усложнени геоложки проблеми, всеки търси проф.Божинов, на 91 години, най-сложните експертизи са негови. Без геофизиците ни също никъде не може.
Ние сме бутиков университет, но тук във всеки момент всеки студент може да срещне декана и ректора си. Връзката между тях прави университета много по-силен и гъвкав. Реагираме много бързо на търсенето на пазара."
"Геологията е сравнително млада наука, от средата на 19 в. До средата на 20 в. проучванията са в основата на прогреса, след това се сдобиват с негативен облик. През 1972 се заражда концепцията за устойчивото развитие и ролята ни в това отношение е незаобиколима. Другото ни измерение е геоконсервацията. Опазването на геоложките феномени - Белоградчишките скали, Побитите камъни, Мелнишките пирамиди. Повишаваме информираността на населението. Не всеки обект е феномен, но тези поразяват с естетическото си въздействие сетивата ни. България е естествен геоложки музей. Имаме скали от всички етапи, от прекамбрий до кватернер.
Като малък исках да стана учител, като моя начален. Сбъднах детската си мечта." (доц.Вълчев)
"Минно-геоложкият е моето времеубежище. (проф.Лилков) Всичко при мен започна от учителката ми по физика. Историята на МГУ е по-дълбока. Преди разпадането на Политехниката в 1953, нашите специалисти са учили в Брюксел, Прага и Париж, традициите ни са много сериозни и две от улиците около МГУ са наречени на двама от ректорите ни."
В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..
Изпращаме година, в която във вътрешнополитически план българите получихме "повече от същото" . Проведените избори (два пъти през 2024-та) са следствие от 5 предишни. Това коментира пред БНР-Радио София политологът, историк и преводач Явор Сидеров . "Годината не беше розова, но както винаги запазвам надежда и убеждение, че през..
В конфигурацията на 2025 г. отново участва планетата Сатурн, като това ще продължи до 2029 г., когато двойката се смени с тройка за следващото десетилетие. На двойката отговаря планетата Сатурн, като е важно да се знае, че в зависимост от останалите цифри в годината, Сатурн проявява различни аспекти. Като цяло обаче тенденцията е, че това са неспокойни..
Има двама задържани за инцидента на Централната гара в София от тази нощ, при който пожар избухна във вагон и загинаха четирима души, а други двама са в тежко състояние. Прокуратурата обяви, че работи по всички възможни версии. Разследването е под ръководството и надзора на Софийска градска прокуратура (СГП), съобщават от държавното..
Тази година се очакват около 700 хил. пътувания на българи в и извън страната ни. Около 120-130 хил. българи ще посрещнат новата година в чужбина, като се очаква също толкова чужденци да посетят България за празниците. Една голяма част от пътуванията сега по Коледа и Нова година са изкупени още в края на септември. Почти до средата на годината..
В последния ден на 2024 г. Националният политехнически музей кани малки и големи на любопитно пътешествие в света на науката и техниката. Специално за малките и учениците входът ще е свободен. По-възрастните посетители ще имат възможност да споделят с деца и/или внуци спомени от времето, когато Гугъл още не съществува, а в България се произвежда „ЕЛКА..
Пиротехниката и новогодишната заря не само тържественост, за фондация "Четири лапи“ те са се превърнали в символ на тревожност, стрес и паника, каза пред Радио София Деница Славова от отдел "Комуникации“ на организацията. Според изкуствения интелект към 2040 г. шумът от пиротехниката ще изчезне напълно в България, а мисията на "Четири лапи“ е да..