Визуалният артист София Добрева-Nolita подготвя своята първа самостоятелна изложба в Манчестър, Великобритания.
Изложбата е наречена „Bluebirds“. В ефира на „Добър вечер, София“ тя сподели, че селекцията от картини, които ще представи вече е направена, остават някои довършителни дейности по самата инсталация на експозицията, „не толкова творчески, но важни“.
С живописната ми изложба искам да направя стъпка встрани и да се завърна към това, което винаги съм правила, но не всички знаят – а именно рисуването, което е моето бягство от дигиталното, което запълва ежедневието ми, каза още тя. И подчерта, че това, което я вълнува в творчеството ѝ, са социалните теми – мястото на жената в днешния свят, отношенията между хората, невидимото – род, произход, темата за емиграцията и изобщо, мястото на човека в света.
„Общочовешки теми, които се опитвам да пресъздам през интимното, в моите лични преживявания“, допълни София Добрева.
Експозицията, която е изцяло с авторски картини, включва само такива, които са нарисувани през 2022 година. Тя е доста целенасочено създадена, не е сборна, на неща създадени през годините, уточнява авторката.
„Исках да е доста концентрирана, започнах да рисувам с идеята, че това е една история, която трябва да бъде разказана, като е извън философските широки теми за вътрешни преживявания – темите са моите лични, ежедневни страхове, които са персонифицирани, всеки един в отделна творба, но не очаквайте супер очевидни отговори, защото искам да оставя нещо и на наблюдателите, което сами да открият, поясни още София Добрева-Нолита.
Усеща ли се в картините ѝ една остатъчна дистанцираност, вследствие трудните времена на изолация, които преживяхме и как се преодолява тя?
„Определено я има. Не съм сигурна как се преодолява, защото моята професия е доста самотна на моменти. След изолацията, хората дори и да не са артисти, отправиха поглед навътре към себе си, имаха повече време да забавят живота си и да размишляват за неща, които преди не са били на фокус в живота им“, посочи още художничката.
Тя разкри още, че изложбата няма външен куратор, платната са селектирани изцяло от авторката.
„Исках да запазя абсолютна независимост, понеже я чувствам много интимна, исках тази тема да е селектирана от мен“.
Мястото на изложбата е галерия MFM KIOSK в Манчестър, разположена в Quaside Media City, в района Salford, Greater Manchester.
Откриването е на 2.02.23. Може да бъде видяна до 2.03.23.
Чуйте още подробности в звуковия файл.
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..