Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съм, правя, имам… Кой съм аз като родител и какво правя за децата си?

Снимка: Unsplash

Защо ми взе Спайдърмена, сега ще ти счупя Барбито, ще те набия… 

Неизбежните скандали, съревнования и сравнения между децата ни – независимо дали са брат и сестра, две момичета, или пък две момчета.

А ние като родители какво правим, чия страна заемаме, решаваме ли спора, или го замитаме, или пък още по-далеч стигаме като насърчаваме едната от двете страни в спора.

"Съревнованието е кодирано в гените ни, защото на чисто еволюционно ниво ние сме създадени да се борим, да се възпроизвеждаме, за да продължим живота си напред", обяви в "Късното шоу" на Радио София Анита Гергова от Асоциация "Осъзнати родители" (▼).

По думите ѝ родителското сравнение между децата ни винаги съществува, но въпросът е: Как да го използваме, за да може те да се развиват?

Според Гергова схващането да говорим на децата си като на възрастни е погрешно и неправилно.

"Така ние не подпомагаме детето, защото има неща, които чисто физиологично у него не са се развили. Все едно – едно тригодишно да разбира правилата за движение на пътищата, затова ние родителите трябва да се научим да говорим на едно дете според възрастта и етапа му на развитие", настоя тя.


Лекторът допълни, че е напълно нормално братя и сестри да не се харесват помежду си, както са и в правото си да го изразяват гневно, а и на глас, но за да се научи това дете да се справя с гнева си, още в ранна възраст, ние възрастните трябва да му преведем какво стои зад обидната дума, а и да го научим как да го стори по друг начин, за да може и другата страна да го чуе и най-важното да го разбере.

"Родителите не трябва да се закачаме за обидните думи между децата ни: Остави ме намира! Разкарай се!… Ние родителите обикновено отвръщаме: Оправете се, нали сте брат и сестра? Така замитаме проблема под килима, а там са бабуните и може да се спънем в тях и да паднем", категорична е Гергова.

Според нея детето насилник пренася модела в градинката за игра, в забавачката, в училище, защото то не знае как по друг начин да реши конфликта и той има една единствена стратегия – бий се.

"Тук е мястото на осъзнатия родител да му обясни, че с думи може да бъде решен всеки един спор, всеки един конфликт", допълни тя.

Съветът ѝ:

Съм, правя, имам… идеята е кой съм аз като родител, в момента. Какви действия правя и какъв резултат имам. Това ли искам за моето дете, за мен, а и това ли ще помогне на детето ми да бъде такова, каквото аз искам - щастливо, уверено… Когато накараш един човек да отговори на тези въпроси – именно това води до осъзнаването му като родител.

"А осъзнатият родител е този, който греши, който вижда грешката си, но и търси начините да се подобри", заключи Анита Гергова от Асоциация "Осъзнати родители".

Цялото интервю с нея може да чуете тук:

По публикацията работи: Екип БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10