"Най-накрая българският парламент намери някаква фомула, по която да се изчислява минималната заплата." Това заяви пред журналисти в НС Любослав Костов от КНСБ, който коментира приетите промени в Кодекса на труда, касаещи размера на минималната работна заплата.
Как ще се отрази това решение на българския работник и бизнеса, както и доволни ли са синдикатите пред Радио София подробности разказа Виолета Иванова, Институт за синдикални изследвания към КНСБ. По думите й от миналата година КНСБ води настоятелни действия да се транспонира Директивата за адекватни минимални заплати, която беше приета в Европейския съвет през октомври 2022 г.
"Ние настоявахме минималната работна заплата да бъде не по-малко от 50% от средната работна заплата. Това е необходимо с оглед на възможността социалните партньори да договарят по-високи размери. В същата тази директива има още критерии, с които трябва да се съобрази размера на минималната работна заплата", коментира Иванова.
Тя отбеляза, че това, което не е могло да бъде постигнато е настояването на КНСБ от 1 юли да влезе в сила тази промяна в Кодекса на труда, но политическите партии не са оказали подкрепа и тя ще влезе в сила от 1 януари 2024 г.
"Днес подписахме съвместна декларация с КТ "Подкрепа", която я оповестихме в медиите, че от 1 юни настояваме минималната работна заплата да стане 850 лв., като по този начин ще има един плавен преход и от 1 януари 2024 г., тя вероятно ще достигне 1000 лв", посочи Иванова. Тя допълни, че не можем да влезем с тези ниски доходи в Еврозоната, както и че увеличението няма да бъде заплаха за стабилността на икономиката, но работодателите не са склонни на такова увеличение.
"Нарастването за 2023 година спрямо 2022 г. е 12.2%. Инфлацията достигна 17%. Ние говорим за реален спад на покупателната способност на всички тези работещи 500 хиляди, които са на минимална работна заплата", заяви Иванова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...