"Най-накрая българският парламент намери някаква фомула, по която да се изчислява минималната заплата." Това заяви пред журналисти в НС Любослав Костов от КНСБ, който коментира приетите промени в Кодекса на труда, касаещи размера на минималната работна заплата.
Как ще се отрази това решение на българския работник и бизнеса, както и доволни ли са синдикатите пред Радио София подробности разказа Виолета Иванова, Институт за синдикални изследвания към КНСБ. По думите й от миналата година КНСБ води настоятелни действия да се транспонира Директивата за адекватни минимални заплати, която беше приета в Европейския съвет през октомври 2022 г.
"Ние настоявахме минималната работна заплата да бъде не по-малко от 50% от средната работна заплата. Това е необходимо с оглед на възможността социалните партньори да договарят по-високи размери. В същата тази директива има още критерии, с които трябва да се съобрази размера на минималната работна заплата", коментира Иванова.
Тя отбеляза, че това, което не е могло да бъде постигнато е настояването на КНСБ от 1 юли да влезе в сила тази промяна в Кодекса на труда, но политическите партии не са оказали подкрепа и тя ще влезе в сила от 1 януари 2024 г.
"Днес подписахме съвместна декларация с КТ "Подкрепа", която я оповестихме в медиите, че от 1 юни настояваме минималната работна заплата да стане 850 лв., като по този начин ще има един плавен преход и от 1 януари 2024 г., тя вероятно ще достигне 1000 лв", посочи Иванова. Тя допълни, че не можем да влезем с тези ниски доходи в Еврозоната, както и че увеличението няма да бъде заплаха за стабилността на икономиката, но работодателите не са склонни на такова увеличение.
"Нарастването за 2023 година спрямо 2022 г. е 12.2%. Инфлацията достигна 17%. Ние говорим за реален спад на покупателната способност на всички тези работещи 500 хиляди, които са на минимална работна заплата", заяви Иванова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кокаляне ще има собствена детска градина. Първа копка на новата сграда бе направена в присъствието на кметовете на столицата и на район „Панчарево“ Васил Терзиев и Евгения Алексиева, съобщава БГНЕС. Новата сграда за детска градина ще бъде за 4 градински групи, или 100 деца. Инвестицията е 5 846 400 лв. Средствата са осигурени от бюджета на Столичната..
На 19 декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин. В рамките на посещението Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на..
На 19 декември ще се проведе и заседанието на Общинския съвет на Ботевград. Голяма част от дневния ред са доклади на кмета Иван Гавалюгов, защото в края на годината е време и за равносметка на постигнатото през 2024 г. от местната власт. Кметът Иван Гавалюгов зачеркна и районирането и разпределението на държавния бюджет към общините . “Силно..
Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред . И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на..
За петте години откакто съществува инициативата "Светулка“ са реновирани общо десет болнични отделения, последното от които е педиатричното отделение на болницата в Добрич. Днес беше представен поредният проект, чрез който ще бъде извършено цялостно обновяване на детското отделение към УМБАЛ Елин Пелин. Благодарение на съвместните усилия..
Допълнителни разходи размер на 300 900 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерския съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие. Това е общият размер на сумата, изплатена за..
Заради икономическото състояние на София-град се повишава изкуствено благосъстоянието на целия регион, а това причинява сериозно икономическо изоставане на останалите области, които са на едно от последните места по брутен вътрешен продукт на глава от населението. Деформацията, която се получава при обобщените статистически данни за областите Перник,..