Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От проблемите се научава повече

Отворени врати по Инженерна роботика за деца ще се проведат на 5, 11 и 12 февруари от 10:00 ч. до 12:00 ч. в Университет за деца в София. Подрастващите ще се запознаят с възможностите на новите инженерни технологии и ще очертаят перспективи за развитието си като инженери в съвременния динамичен високотехнологичен свят. Ще бъдат представени инженерни проекти и автоматизирани инсталации на възпитаници на Университет за деца от изминалата и настоящата учебна година. Всички посетители ще могат да разгледат проектите и да зададат въпроси за изработването и функционирането им. Желаещите ще управляват обучителните роботи "Драко", базирани на микроконтролера "Ардуино", ще се запознаят с българския микроконтролер "Тинузавър" и ще научат основни принципи на роботиката, мехатрониката и автоматизацията.

Събеседници са Драгомир Янев - инженер и преподавател по роботика в Университет за деца, Руси Шишманов - програмист и преподавател по роботика в Университет за деца, Момчил Михайлов - ученик и млад конструктор в курсовете по роботика и Александър Трифонов - ученик и млад изобретател в курсовете и клуба по роботика на Университет за деца:

"Занимаваме се с неформално обучение. Представяме на децата различни науки. Всичко страшно в училище го представяме в по-достъпен вид." (Драгомир Янев)

"Преподавам роботика в Университета за деца. Целта ми е да ги вдъхновя, да не е като урок. Да се събуждат и да се изкефят." (Руси Шишманов).

Момчил и Александър: "Всичко е вярно. Правим и по-сложни проекти."

Отново Драгомир: "Показваме на всички, че знанието е достъпно. Всеки желаещ може да се запише." 

Момчил: "Всяка година се представят различни неща. Миналата година ходих на 3Д принтирането. Като правиш робот ти трябва за външната част на робота с параметрите, които искаш." 

Руси: "Накрая има специално време за собствените проекти на децата. Някои имат грандиозни идеи, които не можем да ги изпълним при уроците, те са за клуба по роботика. Доста от проектите са правени докрай от децата. Ако се получи от първия път не е интересно. Реално научаваш повече от проблем."

"Целта е да научим децата за реалния живот. Колкото по-отрано мотивираме децата, че всичко, което учат, ще им полезно в живота, всеки ще си намери пътя и ще използва това, което знае." (Драгомир)

"Най-ми хареса да ни дадат задачата и да ни дадат време. Ние не сме роботи, правим роботи." (Момчил) 

"Започваме с блоково програмиране. Децата се забавляват и искат сами да научават. Искам да ме питат и за неща, които не са част от учебния процес." (Руси). 

"Понякога съм си казвал, че ще спра за два дена, но се събуждам през нощта и си казвам - сетих се!" (Александър)

"Събитието ще е разчупено - започваме със запояване на платка. Който няма желание - да разгледа някой от предишните проекти. Като електрическа кола, която измерва всички графики." (разработка на 12-годишен, който ще може да го прави и на индустриални контролери.)

"Направихме танк със сервомотори и лазер, командва се с инфрачервено дистанционно." (Момчил)

"Колкото по-рано се ориентират децата, толкова по-лесно е реализирането им" (Драго)

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20