Двама скулптори и трима български художници представят разнообразни творби, посветени на жената в месец, който обхваща и Свети Валентин, и Осми март.
Вернисажът е на 7 февруари от 18 ч. в Музей-галерия „Анел“, когато и където почитателите на съвременното изкуство ще могат да видят творби на Валентин Старчев, Вихрони Попнеделев, Ивайло Мирчев, Марко Марков и Николай Янакиев.
Куратор на експозицията „Тя, Жената / La Donna e mobile“ е член-кор. проф. Аксиния Джурова (◄).
„Винаги ме е интересувало как се интерпретира една вечна тема – Жената, и как творците от България се вписват. Никак не е било лесно на нашите художници след традицията в Западна Европа. Не е могло да се формира култът към красотата на жената, както го има в католическа Европа. Единият вариант за българския художник е да изобразява жената с нейната непорочност, святост, божественост, другият – с фолклорната интерпретация“, обясни пред Радио София проф. Джурова.
Тя посочи и по-смели и освободени автори през изминалите десетилетия като Христо Нейков, Дечко Узунов, както и други. И допълни, че е била провокирана да види дали може да се добави образ към книгата на френския писател Ги Бешкел „Четирите жени на Бога. Блудницата, вещицата, светицата и наивницата“.
Валентин Старчев (1935) работи в областта на скулптурата и кавалетната пластика. Работи с различни материали и изгражда декоративни и монументални композиции в синтез с архитектурата. Автор е на десетки паметници, декоративни пана и скулптурни композиции. Участвал е в представителни колективни изложби на българското изкуство в Австрия, Индия, Италия, Полша, Сирия, СССР, Унгария, Франция, ФРГ, Холандия, Чехия и др. Организирал е самостоятелни изложби в България, Австрия, Дания, Франция, Япония, Латвия.
Вихрони Попнеделев (1953) е живописец, дългогодишен преподавател в Националната художествена академия (НХА), лауреат на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“. Има над 100 самостоятелни изложби в България и в чужбина. Създател е на арт център „Вихрони“, където провежда много събития, сред които пленери, симпозиуми и конференции с международно участие.
Ивайло Мирчев (1954) е дългогодишен преподавател в катедра „Живопис“ на НХА. Роден е в семейството на художника Никола Мирчев. Учи в класа на проф. Светлин Русев. Работи с молив, акварел, гваш. Представил е множество самостоятелни изложби в страната и чужбина (Германия, Австрия, Швейцария, Холандия). Носител е на Националната награда за живопис „Владимир Димитров-Майстора“ (2014). През периода 2004 – 2011 г. е председател на Съюза на българските художници (СБХ).
Марко Марков (1946) е роден в София, където завършва НХА. От 1975 г. започва да участва в общите художествени изложби на СБХ. В периода 1976-1979 е асистент на проф. Валентин Старчев във Висшия институт по архитектура и строителство. От началото на 80-те години у направил повече от 50 самостоятелни изложби в Европа, Африка и Латинска Америка - в комбинация на скулптура с рисунки. Преподава рисунка, създава своя школа по скулптура. След Зимбабве, през 1992 г. Марко Марков се премества и живее в Нидерландия.
Николай Янакиев (1954) е завършил НХА, специалност „Живопис“. Живее и работи в София и Париж. Член е на СБХ, на Международната академия „Греци – Марино“, Италия, и Асоциацията „Salon D'automne“, Франция. Участвал е в международни биеналета и симпозиуми в България, САЩ, Швеция, Белгия, Франция, Испания, Австрия, Италия. Реализирал е 95 самостоятелни изложби и е участвал в над 20 колективни изложби у нас и по света. Изявява се в областта на портрета, на интериора, на голото тяло и на абстрактната живопис.
По речта на един политик можем доста добре да определим на какъв тип култура той е представител. Това каза пред Радио София литературният критик и поет Йордан Ефтимов. "Все повече са политиците, които потребяват само поп култура. Това веднага повлиява върху начина, по който тече цялото това политическо говорене. Например на Илон Мъск съвсем..
Ние сме в ситуация на завладяна държава. Така коментира последните политически събития пред Радио София политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. По думите му в България има борби между различни олигархични кръгове. "Управлението на България от много години е, ако не пряко зависещо, то съгласувано с такива кръгове и съответно няма как..
Високите температури крият сериозни рискове за сърцето. Жегите предизвикват топлинни удари, увеличават риска от инфаркти, инсулти и сърдечна недостатъчност. Обезводняването и резките колебания в кръвното налягане могат да доведат до хипертонични кризи и дори до сърдечни инциденти – особено при хора с вече установени сърдечно-съдови заболявания. Именно..
Концертът с филмова музика на Милчо Левиев от цикъла "Остров на музиката" тази вечер няма да е на Лятната естрада в Борисовата градина, а в Дома на културата "Средец" (ул. "Кракра" №2А), от 20 часа, съобщават от Дирекция "Култура" на Столичната община. Причината е прогнозата е за лоши метеорологични условия в часа на събитието. Входът е..
Огнена, лъчезарна, безкрайно талантлива и винаги усмихната е дамата, която бе гост в предаването "Добър вечер, София" - актрисата Сияна Миладинова . Тя играе на сцена, може да пее и танцува . Част е от трупата на Независим арт театър . Можем да я видим и на сцената на Софийската опера . Досегът ѝ с голямата сцена е факт, когато тригодишна..
Изборът на съдебния състав, който ще гледа утре мерките за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев и останалите трима, обвинени в корупционни практики, ще стане в присъствието на медии. Това ще стане по искане на адвокати от страната, както и заради засиления обществен интерес. Асоциацията на прокурорите застана зад..
Коалиция за медийна грамотност стартира кампания за набиране на средства за провеждане на обучителната си програма с възрастни хора срещу дезинформацията и фалшивите новини онлайн. Програмата е насочена към развиване на умения за разпознаване и предпазване от дезинформация, конспиративни теории, фалшиви профили и онлайн измами. Тя насърчава..