Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ресурсни учители обменят опит с колеги от чужбина на конференция в София

Приобщаващото образование е осъзната цел, но не всички училища се включват
Снимка: Архив

На 7 февруари 2023 г. в София ще се проведе европейска конференция на тема “Ресурсните учители и специалните образователни потребности в приобщаващото образование”Форумът се организира съвместно от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование - София-град и Националната асоциация на ресурсните учители. 
Конференцията ще срещне на едно място представители от регионалните центрове в страната, на научната общност, свързани с приобщаващото образование, студенти от педагогическите факултети и специалисти от образователните институции от България.

"Разглеждат се някои нови посоки за развитие на професията ресурсен учител, някои нови методи за работа с децата, смисълът на ерготерапията в дейността на ресурсния учител. Имаме гости от Европейската агенция за специални потребности и приобщаващо образование - националният координатор ще има представяне.
Също ще се представи и г-н Горан Петрушев от Северна Македония, който е председател на Съюза на специалните учители там. Ще имаме онлайн връзка с наш колега - Теса Мартон от организацията Act for autism от Великобритания", разказа Калоян Дамянов - директор на Регионалния център за приобщаващо образование и национален координатор на Европейската агенция за специални потребности.

На конференцията ще бъде обменен опит с ресурсни учители от други държави по въпросите за интегрирането на ерготерапията в учебния процес, както и методи за справяне с ученици със специални образователни потребности, които нарушават работата в класната стая.

"Ерготерапията е научна област от сферата на общественото здраве фокусирана върху това да адаптира средата спрямо индивидуалните потрбности на децата и да използва ресурсите на средата за това децата да се справят по-добре с предизвикателствата в околния свят. В нашия случай - с предизвикателствата в класната стая", поясни Калоян Дамянов.

Повече за конференцията чуйте в разговора на Мария Бояджиева с Калоян Дамянов в звуковия файл

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25

Отново "Лятно кино под звездите" ще радва столичани в парк "Възраждане"

Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..

публикувано на 23.07.25 в 12:04

Националната младежка академия търси кандидати за лидери

Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на   Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..

публикувано на 23.07.25 в 10:20
Снимки: VBrand Visuals

Изложба на открито припомня постиженията на световния шампион Васил Радев

В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..

публикувано на 23.07.25 в 09:11

Раздават вода на 4 места в София заради горещините

Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..

публикувано на 23.07.25 в 07:50

Два градуса надолу от вчера, но ще бъде по-горещо от утре

Днес преди обяд ще бъде слънчево. В следобедните часове атмосферата ще се лабилизира. Ще има развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще..

публикувано на 23.07.25 в 07:15

Ремонтът на участък от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" е до края на седмицата

Извършва се текущ ремонт на участък от активната лента и автобусната спирка от пътното платно на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" от бул. "Драган Цанков" до повдигнатата пътека при входа на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха от Столичната община след публикация на БНР-Радио София . Ремонтът се изпълнява във връзка с влошеното..

публикувано на 22.07.25 в 19:39