Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са дигиталните перспективи пред Българските фестивали?

Васил Димитров от Българската фестивална асоциация, гост в "Ритъмът на столицата"

Снимка: Радио София

Има много и най-различни фестивали – театрални, филмови, кулинарни…

За ролята на фестивалите като част от културния, обществения, социалния и икономическия облик на страната и дигиталните перспективи пред тях, разговор с председателя на Българската фестивална асоциация Васил Димитров, гост в предавнето „Ритъмът на столицата“.

„Има и фестивали основаващи се най-вече на елемента на фестивала да забавлява – фестивал на ракията, на чушката, на домата…“, отбеляза той. По думите му, това не е нищо страшно, но е редно да има една класификация на фестивалите. 

„Асоциацията, която аз представлявам, членуват фестивали, които са с артистична насоченост. Ние много държим да се казва това, че тези фестивали са част от културата на България, както и на всяка една държава, където има фестивали от този тип, защото те осигуряват достъп до култура, до изкуство, осигуряват работни места, един доста сериозен сектор, който дава работа на артисти, музиканти, доброволци, млади хора, студенти. По този начин, освен културна стойност, тези фестивали имат и икономическа такава", отбляза той. 

По думите му, самото движение около такова събитие, каквото е фестивала, осигурява наемане на жилище, ползване на транспорт, храна, има цели градове в света, в Европа, на които икономиката им се базира основно на фестивалите – Единбург е един такъв град, посочи той.

Фестивалите осигуряват връзка на публиката с артистите

„Те осигуряват такава връзка с нетрадиционно представени артисти в градовете, където се провеждат фестивали. Защото фестивалът си поставя за цел да представи най-новото, най-интересното, което е не само на местна почва. Той се опитва да привлече на българска сцена артисти, които са от световна величина, да накара публиката да се пренастрои, да си премери критериите, за да може да бъде адекватна към този вид изкуство в България“, подчерта той.

По думите му, самите български представители на този вид изкуство вдигат своите критерии, което осъществява връзка между българските и световните сцени.

По-гъвкави и по-дигитални след пандемията

Българската фестивална асоциация започна проект за дигиталните перспективи на фестивалите, финансиран от НФК по програма „Публики“

„Той цели да усъвършенства уменията на тези фестивали, с които ние работим, за да могат да контактуват с публиката по възможно най-добрия дигитален начин“, посочи той и поясни, че вече има създадени фокус групи в няколко града на страната с партньори и членове на фестивалната асоциация.

„Целта беше да разберем как хората се информират за фестивалите и как самите фестивали по-успешно да реализират тази комуникация с публиката“. Той допълни, че данните от фокус групите вече са събрани и се анализират.

Новите възможности в дигиталното пространство

„Публиката има нужда от директния контакт. Енергията, която се предава от артиста, от сцената, към публиката в залата е нещо, което се губи в дигиталната среда. Това не е моя изследователска тема, но аз лично съм то усетил и виждам как публиката се връща в залите и пие от изворчето, жадна за истинското изкуство“, каза още Васил Димитров.

С включване по телефона потърсихме експертно мнение по темата за дигиталните перспективи на фестивалите,  от госпожа Нелина Църова - директор на дирекция "Култура, туризъм и международни дейности" град Велико Търново.  Чуйте я!



.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38

Академия обучава и подкрепя предприемачи от Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра

Вече 8 години "Академия за местни предприемачи" подпомага хора с предприемачески идеи от различни райони в страната, които искат да стартират собствен бизнес и да допринесат и за развитието на съответния регион. "Това е акселераторска програма, в която хора с идеи или със започнал бизнес в рамките на 3 месеца се обучават да го развият..

публикувано на 14.01.25 в 15:35